احسان چوبدار، نخستین مجموعه شعرش را در قالب کتابی با عنوان «پشت پلک پاییز» با همکاری انتشارات لوح فکر به نمایشگاه کتاب آورده است؛ او خود را راوی تجربیات انسان‌های پیرامونش می‌داند.

به گزارش  خبرگزاری ایلتنا به نقل از مهر، کتاب «پشت پلک پاییز» مجموعه صد قطعه شعر مینیمال در قالب سپید، سروده احسان چوبدار توسط انتشارات لوح فکر در نمایشگاه تهران عرضه شده است. این مجموعه شعر، اولین کتاب منتشر شده از احسان چوبدار، شاعر و نویسنده اصفهانی است که حاوی گلچینی از سروده‌های وی در فاصله زمانی سال ۹۱ تا ۹۵ است. چوبدار متولد ۱۳۶۱ است و کار نوشتن در حوزه‌های تئاتر و نمایشنامه و سرودن شعر و ترانه را از سال ۷۸ آغاز کرده و به تازگی تصمیم به انتشار نخستین مجموعه شعرش گرفته است. «پشت پلک پاییز» سال ۹۷ منتشر شده و در سی‌ودمیننمایشگاه کتاب تهران در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. درباره این مجموعه شعر با احسان چوبدار گفت‌وگو کردیم؛

شاعر «پشت پلک پاییز» می‌گوید: گلچینی از شعرهایم را که در فاصله سال ۹۱ تا ۹۵ سروده شده بود را در قالب دو مجموعه شعر عرضه کردم که نخستین آنها همین مجموعه «پشت پلک پاییز» است و دومین مجموعه هم با عنوان «آخرین پلاک شهر» حدود یک ماه دیگر از زیر چاپ بیرون می‌آید.

 

وی درباره اشعار این مجموعه که در قالب سفید و در فرم مینیمال ارائه شده‌اند می‌گوید: عموماً تصور می‌شود که شاعر در شعرهایش حال و هوای خودش را ارائه می‌کند و آنچه در شعرها روایت می‌شود اتفاقات و رویدادها و تجربیات درونی شاعر است؛ اما کار من در این مجموعه، متفاوت با این تصور معمول است؛ این اشعار به نوعی احوال و رویدادهایی است که نه در زندگی خودم، بلکه در زندگی انسان‌های پیرامونم رخ داده و من با تصویری که از آنها گرفته‌ام این اشعار را سروده و ثبت کرده‌ام.

چوبدار با تاکید بر اهمیت «تصویر» در شاعری، اظهار کرد: من به تصویر در شعر بسیار اهمیت می‌دهم و فرایند خلق این اشعار هم از طریق نوعی تداعی و تصویرسازی ذهنی در من اتفاق افتاده است. یعنی وقتی من تجربیات یا رویدادهای پیرامونم را مشاهده کردم با خلق تصویر ذهنی در خصوص آنها دست خلق اشعاری زدم و تلاشم این بوده که تصویری که خلق کرده‌ام به مخاطبان شعرم انتقال دهم.

این شاعر جوان در ادامه تاکید کرد: بنابراین من به عنوان شاعر زندگی خودم را به شعر تبدیل نکرده‌ام، بلکه زندگی دیگران و انسان‌هایی که پیرامونم بوده‌اند و من شاهد رویدادها و تجربیات آنها بوده‌ام را به شعر بدل کردم. از این نظر شاید بتوان گفت که محور این اشعار به نوعی مضامین اجتماعی است.

وی توضیحاتش را اینگونه تکمیل می‌کند: البته در مواجهه با مسائل اجتماعی و مردمی که در اطرافم می‌بینم، دغدغه من بیشتر معطوف به احساسات و عواطفی است که رنگ و بوی اجتماعی دارند و تصاویر اجتماعی را به ذهن متبادر می‌کنند. من در این شعرها بیشتر این احساسات و عواطف جمعی و اجتماعی را روایت کرده‌ام.

کتاب «پشت پلک پاییز»، سروده‌های مینیمال و سپید احسان چوبدار در قالب کتابی با ۱۱۲ صفحه توسط انتشارات لوح فکر منتشر شده در غرفه این انتشارات در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.