وزیر خارجه هند در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود خواستار معافیت از تحریم نفتی ایران شده و تاکید کرده که سناریوی مورد نظر واشنگتن به راحتی قابل اجرا نیست.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا و به نقل از مهر «سوشما سوراج» وزیر خارجه هند، در جریان مکالمه تلفنی با مایک پمپئو همتای آمریکایی خود، به وی یادآور شده که اجرای سناریو مد نظر واشنگتن (تحریم و جایگزین کردن نفت ایران) به آن راحتی که آمریکا تصور می‌کند، نیست.

به گفته منابع آگاه، در این مکالمه که روز شنبه اتفاق افتاده است؛ سوراج خواستار آن شده که هند تا مدتی دیگر از معافیت‌های تحریم نفتی ایران برخوردار باشد حال آنکه طرف آمریکایی به اظهارات وی توجهی نکرده است.

ظاهراً سوراج با توضیح شرایط اقتصادی هند و با توجه به برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، خواستار آن شده که اجرای تصمیم درباره خرید یا عدم خرید نفت از ایران به دولت آتی دهلی واگذار شود.

اما پمپئو مدعی شده که دولت ترامپ برای اجرای تحریم‌های ضدایرانی مصمم است!

گفتنی است آمریکا هفته پیش مدعی شد که از تاریخ ۱۲ اردیبهشت معافیت ۶ ماهه‌ای را که برای ۸ خریدار نفت ایران شامل هند، چین، ترکیه، ژاپن، یونان، ایتالیا، کره جنوبی و تایوان لحاظ کرده بود دیگر تمدید نخواهد کرد تا به زعم خود فشارهای اقتصادی بر دولت ایران را افزایش دهد.

انتها پیام/