دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: یکی از مواردی که در مجموعه قضایی همیشه باید مورد توجه قرار گیرد میزان پاسخگویی مجمموعه قضایی در مقابل مطالبات مردم است.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا به نقل از میزان، علی القاصی مهر دادستان عمومی و انقلاب تهران در مراسم معارفه اش ضمن تقدیر از زحمات شبانه روزی جعفری دولت آبادی اظهار کرد: لازم میدانم از حسن اعتماد رییس قوه قضاییه به منظور واگذاری این مسئولیت به بنده تقدیر و تشکر کنم، خداوند را شاکرم بعد از دوره هشت ساله پر از فراز و نشیب در مسئولیت‌های قضایی استان فارس امروز این توفیق را پیدا کنم که در سمت جدید کار خود را با حضور و مساعدت‌های شما آغاز نمایم.

وی با اشاره به اینکه در دستگاه قضایی برنامه‌ها و سیاست‌ها در همه ادوار یکسان و ثابت است، گفت: این امر هم در همه بخش‌های مختلف قضایی و امورات کشور و هم در طول زمان معمولا استمرار دارد. ممکن است شیوه اجرای آن بر اساس حوزه‌ها متفاوت باشد بر این اساس در واقع یکسان است و آن هم سیاست‌ها و برنامه‌هایی است که برگرفته از منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌هایی است که رییس قوه قضاییه ترسیم و اخیرا در حکم انتصاب رییس قوه قضاییه توصیه‌های هشت گانه مقام معظم رهبری مرقوم فرمودند و مورد تاکید و تسریع قرار گرفت و همین طور سیاست‌هایی که در برنامه ششم توسعه که در جریان اجرای آن قرار داریم و معمولا تمامی فعالیت‌ها در این چارچوب قرار می‌گیرد و اقداماتی که جناب دادستان اعلام کردند در این چارچوب صورت گرفته است.

وی افزود: شاید تبیین برنامه‌ها جایز نباشد؛ اما آنچه که مهم است این است در میدان عمل و کار برای مردم ثابت کنیم که تا چه اندازه توانسته ایم مطالبات آن‌ها را پاسخ دهیم. کار مجموعه دستگاه قضایی را بر اساس انتظاراتی که در طراز نظام جمهوری اسلامی و خاص مردم است را توانسته ایم، انجام دهیم.

دادستان تهران ادامه داد: یکی از مواردی که در مجموعه قضایی همیشه باید مورد توجه قرار گیرد میزان پاسخگویی مجمموعه قضایی در مقابل مطالبات مردم است. اگر خروجی مسئولیت‌ها و ماموریت‌ها به رضایت نسبی مردم منجر شود قطعا می‌توانیم ادعا کنیم که وظیفه خود را به خوبی انجام داده ایم.

القاصی اضافه کرد: برخورد انسانی توام با اخلاق دینی و اسلامی با مردم از اموری است که باید خود را به اجرای آن موظف بدانیم. انجام بموقع کار مردم از اموری است که اگر بدرستی و با کیفیت انجام نشود به نارضایتی مردم منجر می‌شود.

القاصی با اشاره به مساله ورودی و حجم بالای ورودی پرونده‌ها و مخصوصا انباشت و ماندگاری پرونده‌ها در شعب قضایی عنوان کرد: وقتی مدت رسیدگی‌ها بطول انجامید منافذ فساد و زمینه‌های شکل گیری فساد در درون و بیرون به
وجود می‌آید.

دادستان عمومی و انقلاب تهران افزود: وقتی فرایند تحقیقات و رسیدگی در یک پرونده طولانی می‌‎شود صبر و تحمل قاضی در مقابل ارباب رجوع پایین می‌آید و قطعا سوء رفتار و بدرفتاری ایجاد می‌شود. وقتی فرایند رسیدگی طولانی می‌شود زمینه‌های نفوذ در آن پرونده ایجاد و پای کار چاق کن و دلال باز می‌شود و حساسیت که نسبت به پرونده باشد کمرنگ میشود.

وی افزود: یکی از مسائلی که موجب سلب اعتماد و اطمینان مردم از دستگاه قضایی شده است به نظرم طولانی شدن رسیدگی‌ها و انباشت پرونده‌ها در شعب‌ قضایی است که باید به عنوان یکی اولویت‌ها بر آن ورود کرد. همه پرونده‌ها و دعاوی که در سیستم قضایی تشکیل می‌شود، حقوق مردم هستند. اینکه فقط معطوف به پرونده‌های خاص شویم به طور حتم تضییع حقوق دیگران در پرونده‌های دیگر را به همراه دارد.

دادستان تهران گفت: مساله دیگری که در دستگاه قضایی از اولویت برخوردار است مساله حساسیت مسئولان و مدیران و قضات نسبت به پرونده‌هایی است که دارای بعد امنیتی است. انچه که مردم از مجموعه ما توقع دارند این است که امنیتی در خور و شان مردم تامین شود و لذا هیچ عذری هم پذیرفته نیست که جان و مال مردم به مخاطره بیفتد و هم در فضای حقیقی و هم فضای مجازی باید آن اراده و حساسیت همکاران نسبت به موضوع ویژه باشد.