رییس مجلس شورای اسلامی از فراهم بودن بسترهای مناسب برای گسترش روابط تجاری ایران و نیجریه خبر داد و گفت: ما هیچ محدودیتی برای همکاری های اقتصادی با کشور نیجریه نداریم.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، علی لاریجانی امروز – یکشنبه – در دیدار با نایب رییس مجلس نیجریه ضمن خوشامدگویی به ایشان و هیات همراه گفت: همواره روابط خوب و حسنه ای با کشور نیجریه داشته ایم، براساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، توجه خاص به کشورهای آفریقایی وجود داشته و تلاش داریم کمک هایی در حوزه بهداشت، درمان و سرمایه گذاری در حوزه خودرو انجام شود.
وی خطاب به نایب رییس مجلس نیجریه اهظار داشت: کشور شما، دوست و برادر ماست و امیدواریم این سفر بر توسعه روابط دو کشور بیفزاید.
وی با اشاره به تنوع اقتصادی که در دوره های گذشته بین دو کشور به وجود آمده است، اظهار داشت: در زمینه همکاری بهداشتی کارهای ما در کشور گسترش یافته و همچنین در زمینه تدارک ترانس های برق برای کشور شما اقداماتی صورت گرفته است.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: از سوی دیگر در زمینه خودروهای مورد نظر شما اقداماتی داشته ایم و همچنین در توسعه آموزش عالی از طریق جامعه المصطفی اقداماتی صورت گرفته است.
لاریجانی بیان کرد: در بعضی از طرح های معدنی کشور شما، شرکت های ایرانی حضور پیدا کرده اند و این حضور بستر مناسبی است تا تجار ایرانی در کشور شما فعال شوند و به مرور زمان سطح روابط تجاری دو کشور بالا خواهد رفت.
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما هیچ محدودیتی برای همکاری های اقتصادی با کشور نیجریه نداریم، تجار این کشور می توانند از بازار ایران استفاده و خریداری کنند.
وی گفت: در زمینه معادن برخی شرکت های ایران تجربیات خوبی دارند که می توانند در این زمینه در کشور نیجریه فعال شوند، از سوی دیگر ارتباطات گروه دوستی پارلمانی دو کشور می تواند مناسب باشد و پیگیر برخی خواسته های شما می شوند.
رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به نایب رییس مجلس نیجریه اظهار داشت: سلام ما را به رییس پارلمان نیجریه برسانید و امیدواریم سفر شما سفر موفقی بوده باشد.

 همدردی با سیل زدگان
سولی ایدی نایب رییس مجلس نیجریه در این دیدار با بیان اینکه چهارمین نایب رییس مجلس ملی این کشور است، گفت: در سفر به ایران، رییس کمیسیون امنیت خارجی، رییس گروه دوستی ایران و نیجریه، نایب رییس گروه دوستی، گزارشگر گروه و کارشناس مجلس ملی همراه من هستند.
وی ضمن تشکر از ملاقات و استقبال گرمی که در بدو ورود به خاک ایران از او انجام شد، ادامه داد: بنده حامل سلام مجلس ملی نیجریه هستم و همینطور از من خواستند تسلیت مجلس نیجریه و همچنین همدردی مردم نیجریه به خاطر حوادث تلخی که بعد از سیل ایجاد شد، به شما برسانم.
وی ادامه داد: ما همکاری های نزدیک با سفیر ایران در نیجریه داریم و همچنین گروه دوستی برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین تشکیل شده که در این زمینه همکاری های صورت می گیرد.
سولی ایدی افزود: جمعیت هلال احمر ایران در زمینه بهداشت فعالیت های خوبی در کشور ما داشته است، تاکنون مراحل احداث دو درمانگاه در شهرهای مختلف صورت گرفته است که یکی از این درمانگاه ها افتتاح شده و از سوی دیگر هر از گاهی فعالیت های خیرخواهانه شکل می گیرد که منافع آن را برای کمک به مردم نیجریه هزینه می کنند.
نایب رییس مجلس ملی نیجریه گفت: در سفر به ایران با رییس هلال احمر ایران جلسه ای خواهیم داشت تا ضمن قدردانی از اقدامات آنها درباره فعالیت های آینده صحبت داشته باشیم.
وی ادامه داد: اخیرا مسئولان دانشگاه جامعه المصطفی سفری به نیجریه داشتند و با رییس مجلس ملی کشور درخصوص دانشگاه آنلاین و استفاده دانشجویان نیجریه از این دانشکده جلسه ای برگزار شد.
وی گفت: در این دیدار مشکلات پیش روی این دانشکده آنلاین مورد بررسی قرار گرفت، چرا که شبکه اینترنتی در نیجریه گسترده نیست و در بحث تامین انرژی به دنبال راه حل هایی هستیم تا از خدمات آموزشی حداکثر استفاده را ببریم.
ایدی با اشاره به برخی مشکلات مجلس ملی نیجریه عنوان کرد: در حال حاضر با کمبود کامپیوتر در مجلس مواجه هستیم به صورتی که تمام صورت جلسات مجلس به صورت دستی و کاغذی است و در صورت نیاز باید در جای دیگر تایپ و کپی شود.
نایب رییس مجلس نیجریه با تاکید بر استفاده از تمام توان برای ارتقای روابط بین دو مجلس از گروه دوستی پارلمانی ایران – نیجریه برای سفر به این کشور دعوت کرد.

انتهای پیام/ ت۴۴