اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در واکنش به لغو معافیت‌های تحریمی آمریکا علیه ایران، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا و به نقل از فارس، نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه‌ای مشترک که شنبه شب به وقت تهران انتشار یافت مجددا نگرانی خود را از تصمیم آمریکا در زمینه عدم  صدور معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را بیان کردند.

 به نوشته «وبگاه دولت انگلیس» در این بیانیه آمده است: «ما، نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه  فرانسه، آلمان و انگلیس با تاسف نگرانی خود را نسبت به عدم صدور معافیت از تحریم‌های نفتی  ایران از سوی آمریکا را بیان می‌کنیم. ما همچنین نگرانی خود از تصمیم‌های آمریکا مبنی بر عدم صدور  معافیت برای همکاری هسته‌‌ای با ایران در چارچوب برجام را بیان می‌کنیم. لغو تحریم‌های هسته‌ای بخش مهمی از برجام است که هدف آن نه تنها  تأثیر گذاری مثبت بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران  بلکه از همه مهمتر  زندگی مردم ایران است. ما عمیقا از اعمال مجدد تحریم‌ها توسط آمریکا و پس از خروج این کشور از برجام متاسفیم.  عمیقا متقاعد هستیم  که “برجام” برای افزایش ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه مهم است. ما با هم به برجام به عنوان یک عامل حیاتی در زمینه ساز و کار عدم اشاعه سلاح هسته‌ای جهان به طور مستمر متعهد هستیم و بر این باوریم که برجام برای امنیت ملی و مشترک اروپا ضروری است.»

 در بخش دیگر این بیانیه آمده است: «برجام در حال کار کردن است و به هدف خود رسیده است؛ این امر در ۱۴ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است. ما تداوم تعهد ایران به برجام که بارها توسط آژانس تایید شده را یادآور می‌شویم و  از ایران می‌خواهیم که به طور کامل تعهد‌های خود به برجام و در زمینه معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را اجرا کند. شرکت کنندگان در برجام نیز متعهد به حفظ و نگهداری مسیرهای مالی و صادرات به ایران همراه با کشورهای ثالث در حمایت از برجام هستند. مصمم هستیم که با همکاری با سایر شرکای اروپایی تلاش کنیم تا تجارت قانونی را با ایران از جمله از طریق راه اندازی ساز و کار مالی “اینستکس”  فراهم کنیم … در این راستا، شرکا متعهدند که به طور قابل توجهی افزایش کمک مالی خود را به بودجه عملیاتیاینستکس فراهم کنند. ما همه کشورها ازجمله روسیه و چین به‌عنوان مشارکت‌کنندگان در برجام را تشویق می‌کنیم تا بهترین تلاش‌های خود را برای پیگیری تجارت مشروعی که توافق مزبور اجازه داده، از طریق گام‌های محکم به عمل آورند.»

دولت آمریکا بامداد شنبه (به وقت تهران) بر خلاف مفاد توافق هسته‌ای، بخش تازه‌ای فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را نیز مشمول تحریم قرار داد.

بر اساس بیانیه‌ای که در سایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا مدعی شده است که این تصمیم با هدف «محروم‌سازی ایران از هرگونه مسیری به سوی تسلیحات هسته‌ای» اتخاذ شده است.

در بخشی از این بیانیه در توضیح محدودیت‌های تازه علیه برنامه هسته‌ای ایران آمده است: «از روز ۴ می (امروز)، کمک به گسترش نیروگاه هسته‌ای بوشهر فراتر از واحد رآکتوری کنونی، می‌تواند تحریم‌پذیر باشد. علاوه بر این، فعالیت‌ها برای انتقال اورانیوم غنی‌شده به خارج از ایران در ازای اورانیوم طبیعی هم می‌تواند تحریم‌پذیر باشد. ایران باید تمام فعالیت‌های حساس اشاعه‌ای، از جمله غنی‌سازی را متوقف کند، و ما از اقداماتی که از ادامه غنی‌سازی حمایت کند را نخواهیم پذیرفت.»

انتهای پیام/