نویسنده کتاب «اروپا و بحران هسته‌ای ایران» تصمیم‌های ترامپ در قبال تهران را اشتباه و فاجعه‌آمیز دانست و گفت: ترامپ دستاوردهای اوباما را خراب کرد بنابراین برای رییس‌جمهور بعدی آمریکا مسیر سختی وجود دارد تا حداقل به سیاست آمریکا در زمان ریاست جمهوری قبل از ترامپ برسد.

 به گزارش خبرگزاری ایلتنا و به نقل از ایلنا، ریکاردو آلکارو، تحلیلگر روابط بین الملل است ، تمرکز اصلی وی سیاست خارجه ایالات متحده و اروپا در خاورمیانه بوده و تا کنون کتاب‌های زیادی در این حوزه نوشته است که از میان آنها می‌توان به «اروپا و بحران هسته‌ای ایران»، گروه‌های رهبر  و سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد.

آلکارو  نظرات خود را در گفتگو با ایلنا در مورد تاثیرات تحریم‌ها و تصمیمات اخیر دونالد ترامپ مطرح کرده‌ که به این شرح است:

ترامپ در مورد ایران مسیر اشتباهی را طی می‌کند

این تحلیلگر مسائل سیاسی ضمن ابراز تاسف از تصمیمات اخیر دونالد ترامپ، گفت: تصمیمات ترامپ، به شدت کار را برای رییس جمهور بعدی آمریکا سخت می‌کند. چرا که ترامپ در مورد ایران مسیر اشتباهی را طی می‌کند که اصلاح آن برای رییس جمهور بعدی آمریکا بسیار سخت و پیچیده است.

ترامپ تمام دستاوردهای اوباما را نابود کرد

وی به دستاوردهای دولت اوباما در بحث روابط ایران و آمریکا اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اوباما تلاش زیادی کرده بود که راه برای اصلاح روابط میان ایران و آمریکا باز بماند اما ترامپ دستاوردهای وی را خراب کرد بنابراین برای رییس‌جمهور بعدی آمریکا مسیر سختی وجود دارد تا حداقل به سیاست آمریکا در زمان ریاست جمهوری اوباما برسد.

اقدام علیه سپاه می‌تواند عواقب فاجعه‌امیزی در منطقه داشته‌باشد

وی در ادامه سپاه پاسداران ایران را یک نهاد قدرتمند دانست و گفت: تصمیم ترامپ برای اقدام علیه سپاه می‌تواند باعث تحریک مناقشات میان ایران و آمریکا و حتی ایران و عربستان سعودی شود. چرا که سپاه نهاد قدرتمند و تاثیر گذاری در ایران است و می‌تواند در دفاع از خود برای اقدام علیه این کشورها عمل کند و از این طریق ما شاهد یک فاجعه خواهیم بود چیزی که ما بعد از فروپاشی شوروری سابق تجربه کردیم.

آشوب و جنگ در منطقه نتیجه‌ای جز یک بحران فاجعه‌امیز نخواهد داشت

این تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه در مورد جنگ و آشوب در منطقه گفت:  آشوب و جنگ در این منطقه هیچ نتیجه‌ای جز یک بحران فاجعه آمیز و یک بی‌ثباتی و ناامنی وحشتناک نخواهد داشت.

این استاد دانشگاه در ادامه به نقش ایران در مقابله با داعش اشاره کرد و در این باره گفت:  از آنجایی که ایالات متحده آمریکا، حزب‌الله و حماس و دیگر سازمان‌ها را  رصد می‌کند، حمایت سپاه پاسداران از این گروه‌ها باعث شده‌ است آمریکا این سازمان را تروریستی بخواند. اما این اقدام ترامپ در راستای فشار بر ایران است.

تحریم ها بیشترین آسیب را به مردم ایران وارد کرده‌است

وی در ادامه در مورد تاثیر تحریم‌ها بر کمک‌رسانی به مردم سیل زده گفت: افراد معمولی که در ایران زندگی می‌کنند شدیدا تحت تاثیر تحریم‌ها قرار دارند عده‌ای می‌گویند که نه این تحریم‌ها نیست که باعث شده‌است مردم ایران در سختی باشند بلکه این موضوع به اقتصاد داخلی ایران بازمی‌گردد. من می‌گویم نه اتفاقا تحریم‌ها بر مردم آسیب وارد کرده‌ است. مشکلات داخلی وجود دارد اما تاثیر تحریم‌ها غیر قابل انکار است. تحریم ها بیشترین آسیب را به اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸ زده‌ است و این موضوع بسیار تاسف‌آمیز است. ایالات متحده آمریکا با اعمال تحریم‌ها در واقع، مردم ایران را تحت تاثیر قرار داده‌ است.

این استاد دانشگاه گفت: تحریم‌ها مانع از ورود کمک‌های مالی به ایران شده است. سیل مثالی است از گفته‌هایم در مورد تاثیر تحریم‌ها به صورت مستقیم بر مردم ایران، چرا که تحریم‌های آمریکا علیه ایران نه تنها اقتصاد ایران را دچار مشکل کرده‌‌است بلکه بر مسائل بشردوستانه هم تاثیر گذاشته‌ است. چرا که اکنون مردم عادی ایران به کمک نیاز دارند و مانند همیشه مردم عادی قربانی تحریم‌های آمریکا شده‌اند.

انتها پیام/