ارتش سوریه عصر دوشنبه عملیات نظامی زمینی را به منطقه عاری از سلاح در حومه شمالی و شمال غربی حماه آغاز کرد که این حملات با پشتیبانی یگان هوایی مشترک ارتش این کشور و روسیه صورت گرفته است. به گزارش خبرگزاری ایلتنا و به نقل از ایسنا، جنگنده‌ها و بالگردهای ارتش سوریه عملیات نظامی را […]

ارتش سوریه عصر دوشنبه عملیات نظامی زمینی را به منطقه عاری از سلاح در حومه شمالی و شمال غربی حماه آغاز کرد که این حملات با پشتیبانی یگان هوایی مشترک ارتش این کشور و روسیه صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا و به نقل از ایسنا، جنگنده‌ها و بالگردهای ارتش سوریه عملیات نظامی را به پایگاه‌های تروریست‌ها در منطقه عاری از سلاح در حماه ترتیب دادند که موجب تخریب پایگاه‌ها و انهدام انبارهای اسلحه و توپخانه گروه تروریستی جیش العزه وابسته به هیئت تحریر الشام (النصره سابق) شد.

یک منبع نظامی در خطوط درگیری تاکید کرد: ارتش سوریه از ساعات اولیه روز دوشنبه حملات راکتی و توپخانه‌ای شدیدی را با حمایت هوایی جنگنده‌های این کشور و روسیه به چندین محور در حومه شمالی و شمال غربی حماه آغاز کرد و پس از آن نیروهای پیاده‌ نظام به محور شمالی حومه حماه حرکت کردند. آنها توانستند پس از درگیری‌های شدیدی با جیش العزه و دیگر گروه‌های تروریستیِ همپیمان با جبهه النصره، کنترل تپه استراتژیک تل عثمان و مزارع و شهرک البانه را به دست بگیرند.

جیش العزه مدعی شد، در این درگیری یک دستگاه تانک ارتش سوریه را منهدم کرده و تمامی سربازان داخل آن کشته شدند.

همچنین این گروه تروریستی از درگیری‌های شدیدی در نزدیکی البانی خبر داد.

همچنین رسانه‌های سوری از پیشروی ارتش این کشور به سمت آخرین پایگاه مخالفان در شمال غرب سوریه خبر دادند.

طبق گزارش‌های منتشر شده این نیروها در یک درگیری بسیار شدید، کنترل یک روستا و تپه استراتژیک را از مخالفان گرفتند و این بزرگترین نفوذ نیروهای همپیمان با دمشق تا بدین لحظه به آخرین پایگاه مخالفان بوده است.

جنگنده‌های روسیه و سوریه در چند روز اخیر بیش از ۱۰۰ بار پایگاه‌ها و انبارهای اسلحه و نیز خطوط امدادرسانی گروه‌های تکفیری واقع در منطقه عاری از سلاح در حماه را هدف قرار دادند.

ارتش سوریه نیز از صبح دوشنبه تجهیزات نظامی گسترده‌ای را به جبهه‌های درگیری در حومه شمالی حماه منتقل کرد.

در همین راستا، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) از عملیات شدید نیروهای ارتش این کشور علیه شبه‌نظامیان در بخش‌های شمالی استان حماه و قسمت‌های جنوبی ادلب خبر داد.

برخی منابع دیپلمات ترکیه‌ای به روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفتند: عملیات ارتش سوریه و همپیمانانش علیه ادلب با هدف توسعه دامنه مناطق تحت کنترل این ارتش انجام شد و ترکیه این عملیات را در چارچوب توافقنامه‌های به دست آمده با طرف‌های مختلف درباره منطقه کاهش تنش در ادلب در مذاکرات آستانه و نیز توافقنامه سوچی درباره منطقه عاری از سلاح بررسی می‌کند.

این منابع افزودند: ترکیه به رایزنی‌های خود با روسیه و ایران برای حفاظت از توافقنامه آتش‌بس و کاهش تنش ادامه می‌دهد و رایزنی‌های کنونی با مسکو از منظر هماهنگی‌ها درباره ادلب اهمیت دارند.

منابع مذکور در ادامه گفتند: پس از حمله شنبه گذشته یگان‌های مدافع خلق کرد که به کشته شدن یک افسر ترکیه‌ای و زخمی شدن یک تن دیگر انجامید، این رایزنی‌ها در سطح چهره‌های سیاسی و نظامی و دستگاه‌های اطلاعاتی با روسیه با هدف توقف حملات و آغاز گشت‌زنی‌های مشترکی در تل رفعت و نیز حمایت از توافقنامه‌ها در ادلب انجام می‌شوند.

به گفته یک منبع نظامی سوری، ارتش این کشور از این پس هرگز در موقعیت پاسخ به اقدامات تحریک‌آمیز و حملات شبه‌نظامیان نخواهد ماند و عملیات پاکسازی منطقه عاری از سلاح اولویتی است که نمی‌توان آن را به تاخیر انداخت.

گروه تروریستی تحریرالشام نیز برای مقابله با ارتش سوریه و روس‌ها در شمال این کشور اعلام بسیج عمومی کرد.

ابوخالد الشامی، فرمانده نظامی این گروه تروریستی با انتشار بیانیه‌ای در یک ویدئو این بسیج عمومی را جهت آمادگی برای “عملیاتی سرنوشت‌ساز علیه ارتش سوریه و نیروهای روس” اعلام کرده و مدعی شد، دولت سوریه که تحت حمایت روس‌ها قرار دارد، با هدف قرار دادن شهرها و شهرک‌های شمال کشور، مرتکب کشتارهایی شده است.

الشامی در بیانیه خود به حضور شبه‌نظامیان در پشت خطوط درگیری که پایگاه‌های ارتش سوریه را در چند منطقه استراتژیک هدف قرار می‌دادند و به عملیات ویژه‌ای علیه نیروهای روس که “بیش از ۲۰۰ کشته و زخمی داشت”، اشاره کرد.

در این بیانیه به تاریخ آغاز عملیات علیه نیروهای روس و یا محل اجرای آن اشاره‌ای نشده است.

همچنین الشامی با تهدید علیه نیروهای روس در صورت تلاش برای ورود به مناطق شمال سوریه، گفت: هر اقدامی برای ورود روس‌ها به خاک ما تنها با مشت آهنین مواجه خواهد شد.

این فرمانده تحریر الشام تاکید کرد، عملیات آتی سرنوشت‌ساز خواهد بود و تحریر الشام از تمامی امکانات خود استفاده خواهد کرد.

او در ادامه از تمامی کسانی که در منطقه توان استفاده از اسلحه را دارند خواست برای این عملیات آماده باشند.

انتهای پیام/