عبدالله حاتمیان، نماينده‌ي مردم درگز گفت: در تمام کشورهای دنیا این مساله حل شده و تابعیت را هم به خون می دهند و هم خاک. یعنی تابعیت هم از مادر می رسد و هم از پدر. ولی ایران جزء 4 الی 5 کشوری است که تابعیت فقط از پدر می رسد. لذا این سوال همچنان برای من باقی است که با این روش تکلیف این 300-400 هزار نفر بی هویت در کشور چیست؟

به گزارش خبرگزاری ایلتنا، چندين سال است كه موضوع اعطاي تابعيت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان غیر ایرانی تبديل به موضوعي لاينحل شده است. قوانين مدني ايران انتقال تابعيت از خون پدر را به‌صورت ذاتي پذیرفته‌اند، اما به زن ايراني چنين حقي نداده‌اند كه به فرزندش از بدو تولد تابعيت خود را انتقال بدهد. فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان غیر ایرانی تنها بعد از سن ۱۸ سالگي می‌توانند تقاضاي تابعيت ايراني داشته باشند.

حالا اما دولت لایحه ای برای رفع این مشکل به مجلس فرستاده است که فردا در صحن علنی مجلس به رای گذاشته می شود.

در این راستا عبدالله حاتمیان، نماينده‌ي مردم درگز در مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با پایگاه خبری الف، درباره لایحه دولت در خصوص ضرورت تعیین تکلیف فرزندانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده اند گفت: من در تعجبم در کشوری که ۳۰۰ -۴۰۰ هزار فرزند بی شناسنامه هست که الان ۲۰ سال و ۲۵ سال دارند که نه می توانند ازدواج کنند، نه می توانند گواهی نامه بگیرند، نه حق اشتغال دارند، نه مشروعیت دارند و نه قانونی هستند. هیچ دولتی تاکنون برای تعیین تکلیف آنها لایحه ای به مجلس نداده بود که خوشبختانه این دولت این کار را انجام داد. این افراد اگر پدرشان افغانستانی باشد نه در افغانستان جایی دارند و نه در ایران. ولی بحران این مساله فقط دامن گیر ایران است.

نماینده مردم درگز در پاسخ به این سوال که آیا تاکید قانون بر انتقال تابعیت صرفا از طریق خون پدر نوعی تبعیض علیه زنان ایرانی محسوب نمی‌شود، گفت: در این قضیه باید فقها ورود پیدا کنند. ما در ایران تابعیت را به خون یعنی پدر می دهیم و به خاک که سمت مادر است تابعیت نمی دهیم. در حالی که در تمام کشورهای دنیا این مساله حل شده و تابعیت را هم به خون می دهند و هم خاک. یعنی تابعیت هم از مادر می رسد و هم از پدر. ولی ایران جزء ۴ الی ۵ کشوری است که تابعیت فقط از پدر می رسد. لذا این سوال همچنان برای من باقی است که با این روش تکلیف این ۳۰۰-۴۰۰ هزار نفر بی هویت در کشور چیست؟

وی افزود: اگر بنا به فرستادن فرزندان مادر ایرانی به سرزمین پدریشان است، خب شرایط را برای مهاجرتشان فراهم کنیم. اگر بنا بر ماندنشان است چرا یک جوان سی ساله یا سی و پنج ساله در این کشور نه اجازه گرفتن گواهی نامه دارد و نه اجازه ازدواج. در این وضعیت لابد برای ازدواجش هم مسیر غیرقانونی طی می کند. این افراد اجازه کار در کارخانه را هم ندارند چون هیچ گونه حقوق سیاسی، اجتماعی و مدنی ندارد. لذا اگر سکوت کنیم و موضوع را در لفافه نگه داریم چه چیز را می خواهد عائد کشور بکند.

حاتمیان درباره اینکه گفته می شود اعطای تابعیت به این افراد باعث افزایش مهاجران و تهدید امنیتی برای کشور می شود، گفت: بررسی ملاحظلات امنیتی درست است ولی آیا اگر اینها، بی هویت زندگی کنند تهدید امنیتی برای کشور نیست؟ یکی از این ها اگر تخلفی مرتکب می شود نه اثر انگشتش ثبت شده نه مشخصاتی از آن وجود دارد که تحت پیگرد قرار بگیرد و نه هیچ مدرک و سندی. اینکه این افراد بدون کارت هویت در این کشور زندگی کنند مسلما یک تهدید بالقوه است.

حاتمیان در پاسخ به این پرسش که آیا می شود تابعیت را به پدران این فرزندان نداده تنها تکلیف این فرزندان را مشخص کرد بیان داشت: وقتی پدر این افراد برای مثال افغانی است چرا باید به او تابعیت ایرانی بدهیم؟ ما در ایران تابعیت از پدر را قبول داریم ولی یک زن ایرانی ناپرهیزی کرده و با یک تبعه خارجی ازدواج کرده است. در این شرایط یا قانون ما باید این ازدواج را ممنوع می کرد یا حالا که فرزندانی متولد شده باید توانایی این را داشته باشیم همه اعضای خانواده را به سرزمین مرد خانواده بفرستیم. یا اما اگر بخواهیم این موضوع را حل نشده نگه داریم برای ما هزینه دارد.

وی افزود: شما ۴۰۰ هزار نفر افراد بالقوه ناراضی در این کشور دارید که با زبان شما حرف می زنند، هم دین شما هستند، مادر و بستگان ایرانی دارند ولی هیچ گونه حقوق اجتماعی ندارند و از نظر امنیتی هم قابل رصد نیستند. لذا طرحی که در مجلس ارائه شد این بود که ما باید اعطای تابعیت از طریق خاک را هم قبول کنیم تا این مساله حل شود.

انتها پیام/