تهیه‌کننده فیلم سینمایی «وکیل مدافع» می‌گوید که این فیلم یک فیلم طنز خانوادگی با محوریت دفاع مقدس است.

از امروز و در دومین روز ماه مبارک رمضان، ۶ فیلم جدید وارد چرخه اکران خواهند شد. «به دنیا آمدن» به کارگردانی محسن عبدالوهاب، «تولدت مبارک» به کارگردانی سمیه زارعی‌نژاد، «خانه دیگری» به کارگردانی بهنوش صادقی، «سامورایی در برلین» به کارگردانی مهدی نادری، «نبات» به کارگردانی پگاه ارضی و «وکیل مدافع» به کارگردانی سلما بابایی و ونداد دوشن، فیلم‌های جدید برای اکران ماه رمضان هستند. چهار فیلم از این ۶ فیلم توسط کارگردانان زن فیلم اولی ساخته شده که در نوع خود قابل توجه است. در بین این کارگردانان زن فیلم اولی، سلما بابایی (فرزند شهید عباس بابایی) فیلم «وکیل مدافع» را به صورت مشترک با ونداد دوشن کارگردانی کرده است.

این فیلم با مضمونی مرتبط با دفاع مقدس و البته در ژانر کمدی ساخته شده است و پیش‌بینی می‌شود که با توجه به فضا و داستان متفاوتش با استقبال مخاطبان مواجه شود.

در همین ارتباط، محسن علی‌اکبری تهیه‌کننده فیلم وکیل مدافع در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا درباره این فیلم گفت: این فیلم در تداوم همان مسیری است که در این چهل سال در سینمای ایران طی کرده‌ام. طرح اولیه فیلم را آقای ماشاءالله شاهمرادی‌زاده ارائه دادند و خانم بابایی و آقای دوشن فیلمنامه را بر اساس آن نوشتند. هر دو کارگردان درعین جوان بودن، با تجربه و کاربلد هستند. علاوه بر این مسائل هنری و فنی، به هرحال این اثر هم به لحاظ موضوع و هم به لحظه کارگردانش یک ادای دین به خانواده شهداست. به هر حال شهید عباس بابایی برای همه ایرانیان شناخته شده و محترم است.

وی اظهار کرد: وکیل مدافع فیلمنامه بسیار جذابی دارد که با وجود این که در ژانر طنز ساخته شده، از ابتذال مرسوم برخی آثار امروز سینمای ایران نیز فاصله دارد. همچنین با توجه به رگه‌های سیاسی موجود در فیلمنامه و اینکه امسال انتخابات مجلس را نیز در پیش داریم امیدوارم اتفاقات خوبی رقم بخورد. برای تجربه اول کارگردانان بسیار خوب و راضی‌کننده بود. قرار بود فیلم در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر (بهمن‌ماه ۱۳۹۷) هم حضور پیدا کند که به دلیل مسائل فنی به این جشنواره نرسید و در قالب بخش جنبی جشنواره، چند اکران محدود در پردیس چارسو داشت.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «وکیل مدافع» با اشاره به این که علاقه‌ای به ارائه این فیلم در جشنواره جهانی فیلم فجر نداشته است، افزود: سعی ما بر این است که ان‌شاءالله فیلم در جشنواره فیلم مقاومت هم شرکت کند.

وی عنوان کرد: وکیل مدافع در سینماهای گروه استقلال اکران خود را آغاز کرده است؛ البته در تمام پردیس‌های شهر تهران نمایش داده می‌شود. قاعدتاً اکران تا عید فطر ادامه دارد و ادامه اکران پس از عید فطر بستگی به میزان فروش خواهد داشت.

علی‌اکبری گفت: وکیل مدافع فیلمی کاملاً خانوادگی و بسیار سالمی است و همه خانواده‌ها می‌توانند بدون دغدغه این که محتوای فیلم گفتار یا رفتار نامناسب داشته باشد، به تماشای آن بنشینند.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه فیلمنامه وکیل مدافع توسط رضا مقصودی (نویسنده فیلمنامه لیلی با من است) بازنویسی شده، آیا شباهتی بین این دو فیلم وجود دارد یا نه گفت: باید فیلم را دید و نظر داد. در هردو فیلم، دفاع مقدس و با نگاه طنز ساخته شده‌اند، اما ترجیح می‌دهم در این زمینه چیزی نگویم و مخاطبان خودشان نتیجه‌گیری کنند.

لازم به ذکر است ایمان افشاریان، کوروش تهامی، بهناز جعفری، مجید یاسر، شهرام قائدی، فرخ نعمتی و محمود عزیزی ازجمله هنرمندانی هستند که در وکیل مدافع به کارگردانی سلما بابایی و ونداد دوشن ایفای نقش کرده‌اند.