«پایتخت» عنوان یکی از سریال‌های تلویزیون است که در هر سال بازپخش فصل‌های یک تا پنج توانسته رتبه اول بیشترین رضایت مردم را به خودش جلب کند. همین چند روز قبل، مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما در گزارشی پژوهشی به بررسی وضعیت بیننده سریال‌ها و برنامه‌های شاخص شبکه‌های سیما در سال 97 پرداخت که براساس آن، سریال «پایتخت5» شبکه یک سیما با 81.3درصد پربیننده‌ترین سریال تلویزیون لقب گرفت، سریالی که چه در نوروز و چه در ماه مبارک رمضان روی آنتن رفت همواره مردم منتظر قسمت بعد و حالا منتظر فصل بعدی آن هستند.

الهام غفوری تهیه‌کننده این سریال تلویزیونی از رازهای نوستالژی شدن «پایتخت» در رمضان و نوروز گفت: واقعیت این است سریالی نوستالژی و ماندگار می‌شود که پیش از روایتگری، در وهله اول قصه به دل خود تهیه‌کننده، کارگردان و عوامل کار بنشیند و بعد برای مردم ساخته شود. در وهله بعدی مسائل روز و مشکلات را با دغدغه مطرح کند و تیم حرفه‌ای از نویسنده، کارگردان و بازیگر داشته باشد. وقتی مجموعه‌ای با حساسیت نسبت به ایده‌پردازی و توجه به وقایع روز جامعه جلو برود و از مسائل بی‌ربط و تکرارهای بی‌خودی فاصله بگیرد مخاطب همیشه منتظرش خواهد بود.

غفوری در ادامه به ساخت نسخه سینمایی «پایتخت» اشاره کرد و گفت: محسن تنابنده این روزها در تلاش است در تیرماه به قصه‌ای برای شروع کار سینمایی «پایتخت» برسد. هنوز نمی‌توانیم تاریخ قطعی اعلام کنیم چون توأمان سریال تلویزیونی «پایتخت۶» برای نوروز ۹۹ هم دنبال می‌شود. البته این نسخه سینمایی برای تلویزیون نیست و می‌خواهیم به سینما برویم، اگر شرایط ساخت فراهم شود و به قصه موردنظری برسیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تلویزیون برای حضور «پایتخت» در سینما موافقت کرده است، تصریح کرد: رئیس سازمان صداوسیما، معاون سیما و رئیس شبکه یک مذاکراتی داشتیم و آن‌ها موافقت کردند فیلم سینمایی «پایتخت» هم ساخته شود. آن‌ها از ما خواستند این اتفاق با شرایط و قصه خوبی در سینما هم بیفتد.

غفوری در پاسخ به این سؤال که چطور «پایتخت» هر فصل جلوتر می‌رود باکیفیت‌تر می‌شود، تأکید کرد: من فکر می‌کنم علاوه بر ایده‌پردازی و بهره بردن از عوامل و هنرمندان خوب و کاربلد، یک همدلی و صمیمیتی میان گروه «پایتخت» همیشه وجود داشته و دارد، به همین خاطر است که نمی‌توانیم به‌سرعت فصل جدیدی را شروع کنیم، چون توقع مردم از «پایتخت» بالا رفته و می‌خواهند فصل ششمی به‌مراتب بهتر از فصل‌های قبلی ببینند.

تهیه‌کننده سریال «پایتخت» با تکذیب حضور سعید آقاخانی، افزود: در فضای مجازی مطرح شد که امیر وفایی نویسنده این سریال خواهد بود و کاراکتر نورالدین خانزاده (سعید آقاخانی) هم وارد فصل ششم «پایتخت» می‌شود، این مطالب را تکذیب می‌کنم.

وی در خصوص اسپانسر «پایتخت» خاطرنشان کرد: در حال مذاکره با تلویزیون هستیم و هیچ اسپانسری نداریم. ان‌شاءالله با آماده شدن قصه کار «پایتخت۶» شروع می‌شود تا برای نوروز۹۹ به آنتن برسد. همه بازیگران «پایتخت» در فصل جدید هم حاضر هستند، چون همه این شخصیت‌ها برای مردم دوست‌داشتنی‌اند.