یک فعال فلسطینی گفت به علت افشای جزئیاتی درباره ولیعهد عربستان سعودی از سوی رژیم آل سعود تهدید به مرگ شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک فعال فلسطینی گفت به علت افشای جزئیاتی درباره ولیعهد عربستان سعودی از سوی رژیم آل سعود تهدید به مرگ شده است.

ایاد البغدادی گفت پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی،محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، تمرکز خود را روی دیگر فعالان عرب قرار داده که مخالف او هستند.

البغدادی افزود همکاری‌اش با مالک روزنامه واشنگتن پست، جف بزوس، سبب شده دشمنی بن سلمان با او شدت بیشتری بگیرد. خاشقجی نیز برای همین روزنامه مطلب می‌نوشت.

البغدادی گفت از سال ۲۰۱۷ پایگاه اجتماعی توئیتر از آن نگرانی پویا و مفیدی که در کاربران عرب شکل گرفته بود به باتلاقی تبدیل شد که از سوی سعود القحطانی، عامل ترور خاشقجی و نوچه‌هایش اداره می‌شد.

به گفته وی، بزرگان و اندیشمندان اهل عربستان سعودی که در توئیتر فعالیت داشتند یا وادار به سکوت شدند، یا زندانی و تبعید یا کشته شدند. محمد بن سلمان و قحطانی موفق شدند توئیتر را که ابزاری برای بیان آزادانه ایده‌ها و اندیشه‌ها بود به تباهی بکشانند و آن را به سلاحی برای ایجاد محدودیت‌های اجتماعی و تبلیغات بدل کنند.

این فعال فلسطینی در ادامه تصریح کرد: آن‌ها (سعودی‌ها)  از توئیتر برای مهندسی و جهت دادن به افکار عمومی، تبلیغات تحمیلی، سپردن مخالفان به دست اراذل و اوباش، برهم زدن گفتگو‌ها و تهدید کردن افراد بهره‌برداری می‌کنند.

وی سپس افزود «ما می‌دانیم محمد بن سلمان از چه نرم افزاری برای هک کردن اطلاعات استفاده می‌کند، اما ارزشمندترین نرم افزاری که او در اختیار دارد جاسوس افزار پگاسوس نیست بلکه توئیتر عربی است. محمد بن سلمان در گذشته برای توئیتر دست به آدمکشی زده و باز هم این کار را خواهد کرد.»

ایاد البغدادی در پایان گفت: «دوست فقید من، جمال خاشقجی به خوبی از این جریان آگاه بود و همواره از وضعیت آزادی بیان در کشور‌های عربی دلهره و نگرانی داشت و در این میان به جایگاه و اهمیت توئیتر نیز پی برده بود. او در سال‌های آخر زندگی خود دست به سه ابتکار بسیار مهم زد. سه ایده‌ی مهم که هدف شان باز پس گرفتن و مدیریت این نگرانی عمومی بود.»

انتهای پیام/