خروج مارک ویلموتس از ایران بار دیگر ابهام‌ها را درباره انتخاب سرمربی جدید تیم ملی کشورمان آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی‌ای است که بامداد چهارشنبه (۲۵ اردیبهشت) برای انجام دادن مذاکرات نهایی و عقد قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران در راستای جانشینی کارلوس کی روش به کشورمان آمد.

پیش از ورود ویلموتس به ایران یکی از برنامه‌ها به نقل از مهدی تاج (رئیس فدراسیون)، او را تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران معرفی کرد تا تمام اهالی فوتبال به این باور برسند سرمربی سابق تیم‌های شالکه آلمان، سنت ترویدن بلژیک، تیم ملی بلژیک و تیم ملی ساحل عاج، پس از حدود چهار ماه بدون سرمربی بودن تیم ملی ایران قرار است روی نیمکت داغ این تیم بنشیند.

با این وجود ویلموتس همانگونه که در سکوت خبری و در فضایی کاملا آرام به ایران سفر کرده بود پس از ۲ روز حضور در ایران، بازدید از امکانات مرکز ملی فوتبال، ساختمان پک، ورزشگاه آزادی، تماشای دیدار‌های هفته پایانی لیگ برتر در هتل محل اقامت خود به همراه رئیس فدراسیون فوتبال و آشنایی نسبی با فضای کشورمان بامداد جمعه بدون امضاء هیچ قراردادی با وکیل و دستیار خود به کشورش بازگشت.

این درحالی است که برخی منابع از مثبت بودن روند مذاکرات با ویلموتس و احتمال زیاد بازگشت او به ایران پیش از دیدار تدارکاتی تیم ملی با سوریه که قرار است ۱۶ خرداد در تهران برگزار شود خبر می‌دهند.

با این وجود بلافاصله پس از اینکه ویلموتس کشورمان را ترک کرد ابهام‌ها درباره وضعیت انتخاب سرمربیگری تیم ملی بار دیگر به شکل عجیبی افزایش یافت.

اولین احتمال درباره انتخاب سرمربی جدید تیم ملی این است که مسئولان فدراسیون پس از جمع بندی روی بند‌های مختلف قرارداد ویلموتس و به کارگیری راهکار‌هایی برای پرداخت مبلغ این قرارداد که بین یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار عنوان شده است، زمینه بازگشت او به تهران را فراهم می‌کنند و ویلموتس اواخر دهه اول خرداد برای امضاء قرارداد و آغاز اردوی تیم ملی به تهران باز می‌گردد.

از طرفی یک بحث عجیبی هم شنیده می‌شود مبنی بر اینکه فدراسیون فوتبال با آوردن ویلموتس به ایران قصد داشته گزینه خارجی اصلی اش که به نظر می‌رسد خوان لوپتگی اسپانیایی باشد به کاهش مبلغ پیشنهادی مجاب کند. در واقع شاید مهدی تاج و همکارانش می‌خواهند با این اقدام به سرمربی سابق رئال مادرید و تیم ملی اسپانیا هشدار بدهند که اگر برای عقد قرارداد راضی به کاهش دستمزد خود نباشد، ویلموتس آلترناتیو او روی نیمکت تیم ملی ایران است. البته درباره لوپتگی این بحث هم مطرح است که او با توجه به بند قراردادش با باشگاه رئال مادرید مبنی بر دریافت شش میلیون یورو از این باشگاه در صورتی که پس از دریافت حکم اخراج از رئال مادرید تا پایان فصل با تیمی قرارداد امضاء نکند، منتظر اتمام رقابت‌های لالیگا است و پس از آن شاید به پیشنهاد فدراسیون ایران پاسخ مثبت بدهد.

همزمان با ترک ایران از سوی ویلموتس، بار دیگر بحث جانشینی برانکو ایوانکوویچ جای کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی ایران داغ شد و برخی اهالی فوتبال اعتقاد دارند برانکو که به تازگی برای سومین سال متوالی پرسپولیس را به قهرمانی لیگ ایران رسانده است از این تیم جدا شده و برای دومین دوره سرمربی تیم ملی ایران می‌شود. این درحالی است که مدیران باشگاه پرسپولیس در هفته‌های اخیر بار‌ها اعلام کرده اند کار تمدید قرارداد برانکو که همین حالا هم یک فصل دیگر با قهرمان لیگ قرارداد دارد، در هفته جاری پیگیری می‌کنند.

آخرین احتمال درباره انتخاب جانشین کی روش این است که فدراسیون فوتبال به دلیل مشکلات مالی اش قید انتخاب سرمربی خارجی را زده و در نهایت یک ایرانی را روی نیمکت تیم ملی می‌نشاند اما نمی توان از بازار گرمی ویلموتس برای پیدا کردن یک پیشنهاد خوب هم بدون تامل گذشت و حضور ویلموتس در ایران بازتاب زیادی داشت و شاید با این کار مشتریان دیگری نیز پیدا کند و اصلا آمدن به ایران دلیلش این بوده است.

به هر حال تا زمانی که مهدی تاج و مدیران فدراسیون فوتبال پاسخگویی صریح و روشنی درباره انتخاب سرمربی تیم ملی و روند مذاکراتشان با ویلموتس انجام ندهند، همچنان ابهام‌ها درباره فردی که در نهایت جانشین سرمربی فعلی کلمبیا در تیم ملی ایران می‌شود پابرجا می‌ماند.

انتها پیام/