رئیس حوزه هنری در مراسم رونمایی از تابلوی «رواق شهادت» گفت: شهدای غواص آرمیده در حوزه هنری مایه برکات خیر به‌ویژه برای هنرمندان هستند و همچنین مایه الهام هنرمندان این نهاد انقلابی می‌شوند.

تابلوی نقاشی «رواق شهادت» اثری از مهدی فرخی با محوریت دو شهید غواص آرمیده در حوزه هنری امروز (شنبه ۲۸ اردیبهشت) رونمایی شد.

محسن مؤمنی شریف، رئیس حوزه هنری، ضمن تقدیر از مهدی فرخی و مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری برای توجه به شهدای کشورمان، اظهار کرد: شهدای غواص آرمیده در حوزه هنری مایه برکات خیر به‌ویژه برای هنرمندان هستند و همچنین مایه الهام هنرمندان این نهاد انقلابی می‌شوند.

وی ادامه داد: از آقای فرخی ممنونیم که برکات شهدا را در تابلو خود نشان داده‌اند. فضای معنوی و بهشت‌گونه ترسیم شده در تابلو مهدی فرخی نمادی از حقیقت و ریشه اصلی حضور شهدا در رو‌به‌روی مسجد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حوزه هنری است.

مهدی فرخی، هنرمند نگارگر، نیز در توضیحاتی با بیان اینکه تابلوی «رواق شهادت» در ابعاد ۱۴۰ در ۲۰۰ سانتی‌متر و با تکنیک اکلیلک روی بوم، با موضوع محوری مزار شهدای غواص حوزه هنری خلق شده است، اظهار کرد: این تابلو نگارگری به صورت دو بعدی کار شده است. در نگارگری معماری فضای تختی دارد و در این اثر هم چنین سبک و سیاقی رعایت شده است.

وی افزود: به لحاظ مفهومی هم خارج از روایت تصویری مزار شهدای غواص، باغچه‌ای را که در گرداگرد مزار شهدا وجود دارد با گل‌های نرگس به تصویر کشیده‌ام که یادی از حضرت فاطمه زهرا (س) باشد. روی سنگ‌قبرها دسته گل لاله کار شده است و دو جوان که به سمت مزار شهدا می‌روند در دو سوی تابلو حضور دارند و یکی دسته گل در دست و دیگری کتاب زندگی‌نامه شهدا را در دست دارد.

فرخی خاطرنشان کرد: هنر نگارگری هنر ملی ایرانی است و وقتی موضوعات ملی‌مذهبی را با هنر ایرانی کار می‌کنیم برای مخاطب مأنوس‌تر است. از نکاتی که در این اثر به آن‌ها توجه کرده‌ام استفاده از همین هنر ملی‌مذهبی برای ثبت مفهوم شهادت بوده است. در واقع هدفم یادی از شهدای دفاع مقدس به‌ویژه شهدای گمنام غواص بوده است.

بر اساس این گزارش، پیکرهای ۱۷۵ تن از شهدای غواص کشور، ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ وارد کشور شد. این شهدای مطهر دفاع مقدس در عملیات کربلای۴ با دستان بسته توسط نیروهای بعثی به شهادت رسیدند.

پیکر مطهر دو غواص شهید گمنام ۱۹ و ۲۰ ساله مردادماه ۱۳۹۴ هم‌زمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) با حضور اقشار مختلف مردم و جمع کثیری از هنرمندان و ادبای کشور و مسئولان کشوری و لشکری مقابل مسجد آیت‌الله خامنه‌ای در حوزه هنری به خاک سپرده شد.

این دو شهید گمنام در زمره شهدای غواصی بودند که در آن دوران بر دوش مردم تهران تشییع شدند.

همچنین در همان دوران، رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه حوزه هنری در مورد تدفین شهدا، فرمودند:

«بسمه‌تعالی

کار شایسته‌ای است، امید است هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان راه حق، مایه برکت و الهامِ آن مرکز هنر انقلابی باشد.

والسلام علی عباد الله الصالحین

سیدعلی خامنه‌ای.»