قطعه‌ی موسیقی تصویری «هاوار» به آهنگسازی «سالار ایوبی» که با حمایت وزارت هنر استرالیا تولید و منتشر شده، مورد استقبال مردم این کشور قرار گرفت.

«سالار ایوبی» در خصوص این اثر عنوان می کند: «این قطعه سعی دارد راویِ ظلمی باشد که در دورانِ یورش گروهک داعش، بر کُردهای عراق و سوریه وارد شد. موضوع ویدئو حول محور گروهی می‌چرخد که به دیدن یک نمایشگاه تاریخی و قدیمی از عکس‌های کردستان می روند که این نمایشگاه بسیار تخریب شده و تصاویر و دیوارهای آن فرو ریخته. این گروه تحت تأثیر حس و حال فضا، قطعه ی هاوار را اجرا می‌کنند. تصاویر نمایشگاه حاکی از جنگ‌هایی است که در عفرین و در بین کُردهای ایزدی عراق و سوریه در گرفته بود.»

به گفته‌ی «ایوبی» در بخشی از این اثر آوازِ هوره را می‌شنویم که در مرثیه‌ها خوانده می‌شود و بیشتر به کردهای کولیاییِ منطقه لیلاخ، بین کرمانشاه و کردستان متعلق است: «طرح ملودی از حدود دو سال پیش و از دیدن ظلم‌هایی که داعش در آن مدت بر همنوعان و همزبانانمان داشت در ذهنم شکل گرفت و برای پروسه ساختش نیز برهه‌ای دو ماهه طی شد تا امروز به این نتیجه برسیم. با فردین لاهورپور که از نوازندگان مطرح نی هستند، گفت‌وگویی داشتم و او معتقد بود که برای حفظ اصالت و کیفیت شرقی اثر بهتر است کار در ایران و با ارکستر ایرانی ساخته شود. من هم موافقت کردم، سفری به ایران داشتم و با همکاری یک ارکستر زهی، اثر ضبط شد. من در اجرای قطعه عود نواخته‌ام، فردین لاهورپور، نی، حسین رضایی نیا سازهای کوبه ای و. نکته حائز اهمیت در این قطعه، انتخاب ریتم آن است. ریتم دائم که در خانقاه کردستان شناخته شده است. این ریتم برای من تداعی کننده دورانی است که جوانان ما در سنین نوجوانی ۱۷ یا ۱۸ شهید می‌شدند، با گروهی دف نواز که این ریتم را می‌نواختند تشییع و بدرقه می‌شدند. همان طور که ریتم موسیقی محرم یک ریتم شناخته شده است. حسین رضایی نیا به زیباییِ منحصر بفردی این ریتم را اجرا کردند و آزاد میرزا پور دوست عزیزم زحمت صدابرداری آن را کشیدند، ویدئو در استرالیا ضبط شد و دلیل من برای این کار نگاهی بود به موضوع مهاجرت و اینکه مهاجران یک پیشینه تاریخی و هویت تاریخی مشخصی دارند.»

موزیک ویدئوی «هاوار» به آهنگسازی سالار ایوبی و توسط شرکت تصویربرداری رومی به کارگردانی فرزین فردین تهیه شده است.

سالار ایوبی هم اکنون مشغول تهیه مجموعه‌ای سازی به همراه دو تن از برجسته‌ترین موزیسن های استرالیایی است، این اثر که به تایید وزارت هنر استرالیا و با حمایت این ارگان تهیه می‌شود، نگاهی نو به آثار اساتید موسیقی ایرانی چون علی تجویدی، پرویز یاحقی، مرتضی محجوبی و علی اکبر شهنازی دارد.