در حالی فینال مسابقه یوروویژن ۲۰۱۹ در تل‌آویو برگزار شد که حضور مدونا، خواننده موسیقی پاپ در این مراسم، حواشی زیادی برایش در پی داشت و با اعتراض بسیاری از حامیان فلسطین و هنرمندان روبه‌رو شد.

به نقل از موسیقی ما، شهر تل‌آویو اسرائیل، شنبه شب میزبان فینال مسابقه یوروویژن بود که در پایان این رقابت -که بیش از چهار ساعت طول کشید- نام هلند به عنوان برنده یوروویژن سال ۲۰۱۹ اعلام شد و برای دومین بار در تاریخ این مسابقه، میزبانی آن را برعهده گرفت.

با توجه به برگزاری مسابقه یوروویژن در اسرائیل، فعالان فلسطینی و وزارت خارجه این کشور از مدت‌ها پیش خواستار بایکوت رسانه‌ای این مسابقه شده بودند و برخی از هنرمندان همچون راجر واترز و پیتر گابریل خواسته بودند تا محل این مسابقه جابه‌جا شود.

در مقابل، ماه گذشته بود که نمایندگان مدونا اعلام کردند او قرار است در فینال موسیقی «یوروویژن ۲۰۱۹» حضور داشته باشد اما بسیاری خواستار تحریم این مسابقه از سوی او شدند و این خواننده هم با حضور در فینال این مسابقه و دو اجرا، حواشی زیادی را متوجه خود کرد.

راجر واترز که سال‌ها به مبارزه علیه ظلم و خشونت پرداخته، به این اتفاق واکنش نشان داده و گفته بود: «با توجه به محل برگزاری فینال یوروویژن در اسراییل، مدونا و دیگر هنرمندان حاضر در آن مراسم باید بدانند خواهران و برادران فلسطینی ما، تحت یک رژیم نژادپرست که شدیداً سرکوبگر و اشغالگر است زندگی می‌کنند و از حق زندگی، آزادی و تعیین سرنوشت برخوردار نیستند. از همه شرکت‌کنندگان در این مسابقه از جمله مدونا، می‌خواهم منشور حقوق بشر سازمان ملل متحد را بخوانند که اگر همه ما از آن پیروی کنیم، شاید بتوانیم سیاره زیبای‌مان را از نابودی نجات دهیم.»

اما مدونا در بیانیه‌ای که از سوی رویترز منتشر شده اعلام کرده که هرگز اجرای موسیقی را به‌خاطر تطابق با برنامه سیاسی کسی متوقف نمی‌کند و هرگز هم از صحبت درباره نقض حقوق بشر در هیچ کجای دنیا دست نمی‌کشد.

او گفته: «هر بار که خبری درباره از بین رفتن زندگی فرد بی‌گناهی در این منطقه می‌شنوم، قلبم به درد می‌آید. خشونتی که اغلب مطابق با اهداف سیاسی افرادی که از این درگیری قدیمی سود می‌برند همیشگی شده است. امیدوارم و دعا می‌کنم که از این چرخه وحشتناکِ ویرانی به‌زودی خلاص شویم و مسیر جدیدی به سوی صلح ایجاد کنیم.»

اما فعالان فلسطینی صحبت‌های این خواننده را نپذیرفته‌اند و در مقابل نفرت خود را از دفاعیات او درباره اجرایش در یوروویژن ابراز کرده‌اند.

راجر واترز هم با رد این ادعا که برنامه‌های هنری در سرزمین‌های اشغالی می‌توانند به پیشبرد صلح در منطقه کمک کند، با کنایه نوشته است: «برخی از همکارانم که اخیراً در اسراییل برنامه اجرا کرده‌اند، میگویند این کار را برای بنای پلی بین دو طرف و پیشبرد صلح انجام می‌دهند که حرفی مزخرف است. اجرای کنسرت در اسراییل درآمد زیادی دارد، ولی چنین کاری، اشغال‌گری، تبعیض‌نژادی، پاکسازی قومی، زندانی‌کردن کودکان، کشتار تظاهرکنندگان غیر مسلح و همه این جنایت‌ها را عادی جلوه می‌دهد.»

بابی گیلسپای خواننده ی گروه “Primal Scream” هم این اتفاق را محکوم و گفته مدونا برای پول حاضر است هرکاری بکند: «گروه ما هیچ‌وقت در اسراییل اجرا نخواهد داشت و به نظرم مدونا یک خودفروشِ تمام عیار است. تمام این کارها برای عادی جلوه دادن رفتار وحشیانه اسراییل با فلسطینیان است. با اجرای موسیقی در فلسطین فقط روی این رفتار سرپوش گذاشته می‌شود.»