رهبر انقلابیون بحرین در بیانیه ای در واکنش به معامله قرن، آن را معامله ترامپ و اسرائیل خواند.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا به نقل از مهر، آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر انقلابیون بحرین در بیانیه‌ای به معامله قرن واکنش نشان داد.

این بیانیه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
والصلاة والسلام علی سیدنا محمد وآله الطیبین الطاهرین.

نه به معامله ترامپ و اسرائیل؛
معامله قرن: معامله چه کسی با چه کسی؟

می‌دانیم که این معامله معامله‌ای است که در یک طرف آن آمریکا و اسرائیلند. چه، اینکه برنامه ریزی کرده و آن را ترویج می‌کنند و برای اجرای سریع آن جدیت دارند؛ لکن طرف دیگر این معامله کیست؟ جایگاه فلسطینی‌ها که اولین صاحبان قضیه و سرزمینی هستند که این معامله در خصوص آن صورت می‌گیرد کجاست؟

و با وجود جنگی که جان‌های فلسطینی‌ها را بلعیده و زندگی آنها را به سخت‌ترین زندگی ممکن تبدیل کرده، آیا فلسطینی‌ها سرنوشت خود را مرتبط به این معامله می‌دانند؟ فلسطینی‌ها مخالف این معامله اند و از هر کس که به آن اقدام نماید، راه آن را هموار سازد و از عزم و اراده و موضعِ مخالفِ آنها تخطی کند برائت می‌جویند.

نظر امت عربی و اسلامی نیز مبنی بر رد، نفی و مقابله با هرکسی است که با این معامله همنوایی کند. حکم این معامله در نظر هر دو امت عربی و اسلامی ریشه کن کردن ظالمانه قضیه فلسطین و توطئه ای خطیر علیه سرزمین، افراد، مقدسات و حال و آینده آن است.

این معامله‌، معامله ذلت، خواری و عار است، لُب آن معامله مردم امت، سرزمین‌ها، مقدسات، دین و وحدت آن بلکه موجودیت آن با لقمه‌ای برای شکم، لباسی برای جسم و مالی انگشت‌شمار است؛ درحالیکه آنچه برسرش معامله می‌شود معادلی ندارد و هیچ چیز به آن نمی‌ارزد و هم ارزش آن نیست، که اگر همه اموال و همه دنیا و زندگی در راه آن داده شود باز هم ارزانند.

اکنون پس از مخالفت فلسطینی و دو امت عربی و اسلامی با این معامله، طرف دوم و اصلی و یا وکیل و قائم مقام فلسطینی‌ها در معامله قرن کیست؟

در جوامع عربی قضیه‌ای که فلسطینی‌ها در آن نباشند رسمیت ندارد، هیچ دولت عربی در حد و حدود جغرافیایی تعریف شده حق آن را که در شؤون فلسطینی تصمیمی اتخاذ کند ندارد و هیچیک از کشورهایی که در این قضیه از زبان فلسطینی‌ها سخن می‌گویند هیچ ولایت شرعی و قانونی ندارند.

و از این بالاتر آنکه این قضیه قضیه‌ کل امت است، هیچ کسی در آن حق اظهار سخنی ندارد مگر آنکه نماینده کل امت باشد، چه در جنگ آنچه در صلح آن و چه در شئونات عمومی آن، همانطور که این موضوع یقیناً در خصوص رسول اکرم (ص) و اینکه چه کسی خلیفه بعد از او باشد نیز بوده است.

معامله قرن تنها یک طرف دارد: ترامپ و اسرائیل و همکاران و مجریانی از کشورهای عربی؛ که این همکاری کشورهای عربی به صراحت بر خلاف اراده امتی ست که دین و کرامت و غیرت آن این خواری را نمی‌پذیرد، نمی‌پذیرد که بخاطر دشمنان خودش را از بین ببرد، نمی‌پذیرد که برای مصالح اسرائیل زبان و شمشیری علیه برادران دینی، خونی، تاریخی و هم خاک خود آزادگان فلسطین و مجاهدان و مقاومان غیرتمند آن باشند.

معامله قرن جنایتی ست که برای هرکس که با آن همکاری کرده و از آن حمایت کند مایه عار خواهد بود و هرکس به اندازه‌ای که در این معامله و هموارکردن راه آن سهیم باشد در عار و خفت و خواری آن نیز سهیم خواهد بود.

معامله قرن چیزی نیست جز یکی از جنایت‌ها و توطئه‌هایی که علیه قضیه فلسطین رخ داده و اراده ایمانی امت و هوشیاری فرزندان آن و ایستادگی آنها و شدت مقاومتشان آن را به شکست کشانده است، این معامله دستاوردی جز شکستی مفتضحانه نداشته و حاصلی جز عار و شرم برای هرکس که به دنبال آن له له می‌زند نخواهد داشت.

ای امت اسلامی همانطور که از اسلام می‌سزد باشید؛ امتی هوشیار که دچار غفلت نمی‌گردد، استوار و شکوهمند که ذلت نمی‌پذیرد، ارزشمند که با اموال قابل خریداری نیست و شجاع که هیچ قدرتی او را نمی هراساند.

عیسی أحمد قاسم
٢١ رمضان ١٤٤٠ه
٢٧ مه ٢٠١٩م
۶ خرداد ۱۳۹۸ ش