سخنگوی جدید وزارت امور خارجه ایران درباره بحث احتمال مذاکره با آمریکا گفت: ما فعلاً چشم‌اندازی برای مذاکره نمی‌بینیم.

به گزارش خبرگزاری یلتنا و به نقل از تسنیم، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اولین نشست خبری خود را برگزار کرد.

موسوی در واکنش به اظهارات ترامپ و تناقض در اظهارات مقامات آمریکایی گفت: ایران خیلی به لفظ‌ها و حرف‌ها توجهی ندارد، آنچه برای ما مهم است تغییر رویکرد و رفتار است.

ایران می‌خواهد تنش‌ها در منطقه از بین برود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره طرح وزیر امور خارجه ایران در سفر به بغداد مبنی بر معاهده عدم‌تعرض نیز گفت: کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس از مهم‌ترین کشورهای همسایه ما هستند. این ایده (معاهده عدم‌تعرض) ایده جدیدی نیست، چندی پیش هم آقای ظریف مجمع گفتگوهای منطقه‌ای را مطرح کردند. ایران مایل نیست که در منطقه‌ای تنش‌آلود باشد و مایل است تنش از بین برود، این پیشنهاد را با حسن نیت مطرح کرده است و امیدوار است که طرف‌های مقابل هم با حسن نیت با آن برخورد کنند. منطقه ما دچار یک بحران غیرضروری است و این باعث سوءتفاهماتی شده که موجب شده کشورهای فرامنطقه‌ای از آن سود ببرند. ایران با وجود برخی اختلاف نظرات جزئی اعلام کرده که آماده است با کشورهای منطقه‌ای وارد گفتگو شود. این پیشنهاد برای کشورهایی است که به‌اشتباه از سمت ایران احساس تهدید می‌کنند. امیدواریم که گوش شنوایی برای پیشنهادهای ما باشد.

موسوی در ادامه گفت:‌ من تأیید نمی‌کنم که ایران پیشنهاد میانجی‌گری بین ایران و عربستان داده باشد، ولی ایران همواره از پیشنهادات دیگران برای گفتگو استقبال می‌کند و برای کاهش تنش در منطقه آماده است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ایران در چه شرایطی میانجی‌گری را می‌پذیرد، گفت: ما فعلاً احساس تنش و درگیری نداریم. اگر چنین تصوری وجود دارد، تصوری است که دیگران ایجاد کردند و خودشان باعث و بانی آن هستند و خودشان باید آن را برطرف کنند.

ایران بنا ندارد با هیچ‌یک از مقامات دولت آمریکا مذاکره‌ای داشته باشد

موسوی در خصوص شرایط ایران برای مذاکره با آمریکا گفت: فعلاً ما مذاکره‌ای با دولت آمریکا نداریم. مبنای حرف ما این بوده که احترام به توافقات بین‌الملل مبناست. ما فعلاً چشم‌اندازی برای مذاکره نمی‌بینیم. صرف دیدار به‌مفهوم مذاکره نیست، ضمناً ایران بنا ندارد که با هیچ‌یک از مقامات دولت آمریکا مذاکره‌ای داشته باشد. باید منتظر تحولات و شرایط بمانیم. ایران بر اساس ملاحظات سیاسی، ملی، امنیتی و بر اساس سابقه تعامل خود، راه دیپلماسی را نبسته است، این به‌مفهوم امیدواری به اروپا نیست، ما خواستار این هستیم که اروپا تعهدات خود را انجام دهد.

تاریخ سفر نخست‌وزیر ژاپن در حال هماهنگی است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص سفر شینزو آبه و واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آنچه شما برداشت کردید تکذیب سفر نبوده، آنچه ما رد کردیم گمانه‌زنی‌ها بودند. تاریخ سفر در حال هماهنگی و فیکس کردن است.

وی در خصوص بحث میانجی‌گری نخست وزیر ژاپن گفت: طبیعی هست که کشورهای مختلف نگرانی‌هایی راجع به مسائل مختلف داشته باشند. ایران کشور قدرتمندی است. من از لفظ میانجی‌گری استفاده نمی‌کنم ولی ما شنونده نکات کشورهایی که موضوع را از روی حسن نیت دنبال می‌کنند هستیم. میانجی‌گری الزامات و مقدماتی دارد. تنش‌هایی که بین ایران و آمریکاست باید به ریشه آن توجه کرد، ریشه آن بدعهدی آمریکایی‌ها و تروریسم اقتصادی آمریکا است. کشورهای دیگر اوضاع را رصد می‌کنند و ما به نقطه نظرات کشورهای دوست گوش می‌کنیم. الآن در مرحله میانجی‌گری نیستیم.

اگر در مدت زمان باقیمانده تحول خاصی نیفتد ایران با جدیت گام‌های بعدی را خواهد برداشت

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت: نامه‌ای که رییس جمهور به سران ۱+۴ نوشتند و بیانیه‌ای که شورای عالی امنیت ملی صادر کردند مواضع ما را به‌روشنی تبیین کردند. ایران حساب کشورهایی مانند چین و روسیه را به‌رغم عدم‌اقدام اروپا، با اروپایی‌ها با هم نمی‌بیند. پس از آن اروپایی‌ها واکنش‌هایی داشتند، برخی‌ها مثبت بود و برخی غیرقابل قبول بودند. سفرهایی هم انجام شد. یکی از کشورها خواستار نشست کمیسیون مشترک برجام شد.

وی گفت که اگر در مدت زمان باقیمانده تحول خاصی نیفتد ایران با جدیت گام‌های بعدی را خواهد برداشت، فرصت بسیار تنگ است و فرصتی باقی نیست.

۱۲ شرط کذایی پامپئو قابل پذیرش نیست

موسوی در پاسخ به این سؤال که آیا کشورها حامل پیام خاصی از طرف آمریکا برای ایران بوده‌اند، گفت: پیام ویژه‌ای از طرف کشورهای دوستی که به ایران سفر کردند نداشتیم و ما پیامی برای کسی نداشتیم. ما نیازی به کانال نداریم و می‌توانیم حرف‌های خود را بزنیم و همه بشنوند. ما فعلاً پیام ویژه‌ای برای کسی نداریم.

وی در خصوص احتمال عقب‌نشینی آمریکا از شروط دوازده‌گانه و احتمال مذاکره گفت: ما ۱۲ شرط کذایی را که پامپئو گفته بود قابل پذیرش نمی‌دانیم، ضمناً ما میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم، مبنایی به‌نام برجام باقی است. ما فکر نمی‌کنیم موضوعی برای مذاکره باشد. مذاکرات انجام شده و جمع‌بندی انجام شده و اسناد آن موجود است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در خصوص وضعیت مرزبان ربوده‌شده در پاکستان و پیگیری آن در سفر ظریف گفت: یکی از مهمترین موضوعات مورد گفتگوی ظریف با مقامات پاکستانی این موضوع بود و در ملاقات با فرمانده ارتش پاکستان مطرح شد. امیدواریم با توافقاتی که در این سفر شد، شاهد بازگشت این عزیزان به آغوش خانواده‌هایشان باشیم.

موسوی همچنین گفت: در موضوع آقای اسدی (دیپلمات‌ ایرانی بازداشت‌شده در اروپا) گشایش‌های خوبی انجام شده و وکیل ایشان در حال اثبات بی‌گناهی ایشان است.

وی در خصوص مهندس ایرانی (مسعود سلیمانی) بازداشتی در آمریکا نیز گفت: همه ظرفیت‌های ما به‌کار گرفته شده است. همسر ایشان امروز با دکتر ظریف دیدار می‌کند.

انتها پیام/