خانه‌ی موسیقی به منظور اطلاع‌رسانی و آگاهی اعضا و موسیقی‌دانان فعال حوزه اجرایی، اطلاعیه‌ای در زمینه ماجرای «قانون واریز بخشی از بهای بلیت کنسرت‌ها به خزانه دولت» منتشر کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«در پی اعلام عمومی تصویب قانون اخذ ده درصد از درآمد حاصل از کنسرت ها، مدیرعامل این نهاد صنفی در فرصت های مختلف از جمله در دیدار نوروزی با وزیر ارشاد و دیدار اصحاب فرهنگ و هنر با رییس جمهور، مراتب اعتراض و غیرقابل قبول بودن این مصوبه مضر و غیرفرهنگی اعلام کرده است.

همچنین در چند ملاقات پی در پی با آقای دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جوانب مختلف این مصوبه غیرکارشناسانه و مغایر با رسالت وزارت ارشاد بحث و ضمن گلایه از این وزارتخانه که بدون توجه به نظر هنرمندان و نمایندگان صنفی این طرح را به مجلس برده اند، از وزیر ارشاد خواسته شد به هر شکل ممکن نسبت به جلوگیری از اجحاف به حقوق هنرمندان و فعالان این عرصه اقدامات لازم صورت پذیرد.

در این زمینه آقای نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی در توضیح مضرات این مصوبه در جلسه ای دیگر که با حضور ناشران و مسئولان ارشاد در وزارتخانه تشکیل شده بود به نکاتی اشاره و از مسئولان اجرایی خواست تا از اجرایی شدن این مصوبه جلوگیری به عمل آید.

در این زمینه شورای عالی خانه موسیقی ایران در نامه ای مستقیم به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره (۵۲۵/۹۸خ م) مورخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ضمن اعتراض شدید به این مصوبه که خسارت های جبران ناپذیری به فرهنگ و هنر مملکت وارد خواهد کرد از وزارت ارشاد خواسته تا نسبت به اجرایی نشدن آن تا لغو در مجلس اقدام نماید.

در بخشی از این نامه خطاب به آقای دکتر صالحی چنین آمده است:

«متعاقب اعلام این مصوبه که بدون هیچگونه پیش زمنیه و استطلاعی از اهالی موسیقی مطرح و علی رغم مخالفت کمیسیون فرهنگی به تصویب رسید، خانه موسیقی اعتراض خود را بارها و از طرق مختلف اعلام داشته و از شما به عنوان مقام و متولی اصلی حوزه فرهنگ و وزارت ارشاد به عنوان مهمترین جایگاه دفاع از حقوق حقه هنرمندان انتظار می رود با جدیت تمام از اجرایی شدن این مصوبه غلط و تضعیف کننده جریان فرهنگی کشور جلوگیری نمایید.

شورای عالی خانه موسیقی ایران به نمایندگی از صنوف مختلف فعالان حوزه موسیقی برخود فرض می داند تا به منظور جلوگیری از تضییع حقوق مادی و معنوی اعضا و موسیقی دانان کشور، این خواسته را مطرح و مجدانه ضمن درخواست از متولیان امور فرهنگی -در هر سه قوه- بخواهد تا لغو مصوبه مزبور از هیچگونه کوششی فروگذار ننمایند.»

همچنین خانه موسیقی به منظور تبیین ضرر و زیان های این مصوبه غیر کارشناسی از برخی نمایندگان مجلس از جمله اعضای کمیسیون فرهنگی دعوت کرده است تا در جلسه ای که با حضور ناشران و هنرمندان در محل خانه موسیقی برگزار می شود شرکت نمایند.

در پایان خانه موسیقی ضمن حمایت از کلیه اعضا و هنرمندان موسیقی که نسبت به این مصوبه اعتراض دارند امیدوار است تا همه با اتحاد و یکدلی نسبت به طرح مطالبات صنفی تا رسیدن به حقوق حقه همه ی فعالان فرهنگی از هیچگونه کوششی دریغ نورزند.»