ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده علیرضا زیبا حالت منفرد صبح امروز در شعبه پانزده دادگاه انقلاب برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم علیرضا زیبا حالت منفرد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با حضور مستشار، وکلای مدافع، وکلای شرکت HK، معاون اول و نماینده دادستان تهران، کارشناسان شرکت ملی نفت به ریاست قاضی صلواتی به صورت علنی برگزار شد.

جلسه اول و دوم این دادگاه غیرعلنی و جلسه سوم به صورت علنی برگزار شد.

گفتنی است؛ در  دو جلسه گذشته، مهدی شمس از همدستان بابک زنجانی که پیش‌تر به بیست سال حبس محکوم شده بود هم در دادگاه حضور داشت.

دی ماه سال ۹۵ بود که اداره کل امور بین‌الملل قوه‌ قضاییه از دستگیری و استرداد یکی از عوامل اصلی فساد نفتی خبر داد و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: یکی از متهمان اصلی پرونده فساد بزرگ نفتی بامداد امروز به کشور مسترد شد. متهم مذکور که به دستور شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه ۲۸ تهران تحت تعقیب بین المللی قرار گرفته بود، توسط پلیس بین الملل ناجا با همکاری سایر نهاد‌ها به کشور مسترد شد. درخواست استرداد متهم ابتدا به کشور مالزی ارسال و در آنجا دستگیر شد، لیکن استرداد وی ناکام ماند تا اینکه در کشور دیگری شناسایی و دستگیر شد.

علیرضا زیبا حالت منفرد کسی است که برای اولین بار نامش در یکی از جلسات دادگاه بابک زنجانی در لابه لای کیفرخواست صادره، به گوش رسید. پس از آن و در نوزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی، متهم ردیف دوم پرونده نفتی اعلام کرد امور نفتی بابک زنجانی در اختیار فردی به نام «ع. ز. م» قرار داشته است که همه کار‌های نفتی از جمله محموله، تخلیه کشتی‌ها و اجاره مخازن نفت را انجام می‌داده و با توجه به اختیارات وسیع او، کسی حق دخالت نداشته است.

همچنین در بیستمین جلسه دادگاه، قاضی صلواتی از پشت پرده هزینه‌کرد ۵۰۱ میلیون دلار پول نقد دریافتی از شرکت «فال» سخن گفت که «ع. ز. م» ۵۰ میلیون دلار هزینه انبارداری گرفته است. در بیست‌وچهارمین جلسه دادگاه نیز متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی گفته بود که واسطه خرید بانک fiib در مالزی آقای «م» بوده است. همچنین در سند بانک «ارزش» در تاجیکستان که متعلق به بابک زنجانی بوده، از علیرضا زیباحالت‌منفرد به‌عنوان صاحب‌امضای مجاز در تمام مراحل قانونی و حقوقی به نیابت از بانک نام برده شده است.

در ابتدای دادگاه صادقی قهاره وکیل شرکت نفتی HK گفت: تا زمانی که دست افراد مانند زیبا حالت منفرد قطع نشود، دست آن‌ها از بیت المال کوتاه نمی‌شود.

وی افزود: ۴ سال از تشکیل پرونده می‌گذرد و متهمان جدید وارد پرونده شدند. اتهام زیبا حالت منفرد مشارکت در کلاهبرداری در مقیاس کلان به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو است. مهیا بودن زمینه جرم باعث شده است که متهمان شخصیت واقعی خودشان را نشان دهند، به ویژه اینکه اگر افراد شخصیت خود بزرگ بینی داشته باشند که خود بزرگ بینی خصوصیات بابک زنجانی است.

صادقی قهاره ادامه داد: زیبا حالت منفرد مانند بابک زنجانی متولد سال ۵۲ است و خصوصیات او را دارد و معلوم نیست که از چه طریق توانسته است از کشور مالزی لقب سر را دریافت کند و یا چگونه از کشور دومنیکا پاسپورت سیاسی و سفیر کبیری دریافت کند.

وی افزود: قبل از تحریم‌ها نیازی به مراجعه به بانک‌های پوشالی مانند FIIB نبود.

وکیل شرکت HK گفت: متهمان دارای اتهام کلاهبرداری به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته نیز هستند و کلاهبرداری شبکه‌ای نیازمند حضور سه نفر است که در این پرونده ۴ نفر حضور دارند و بابک زنجانی سردسته آن‌ها است.

صادقی قهاره بیان کرد: زیبا حالت منفرد بعد از تحریم‌ها از آقای تانسر مشاور عالی نخست مالزی به ایران دعوت می‌کند و با بابک زنجانی دیدار می‌کند. آقای تانسر برای تأسیس بانک FIIB قول مساعد می‌دهد. بعد از تأسیس این بانک FIIB، بانک مرکزی ایران مبلغی بیش از یک میلیارد یورو را به حساب این بانک واریز می‌کند، اما بابک زنجانی فقط مبلغ ۶۰۰ میلیون یورو را به پیمانکاران آن هم با مشقت زیاد پرداخت کرده است.

وی افزود: زیبا حالت منفرد شرکت صوری ITC را جهت کلاهبرداری تأسیس می‌کند و سهام این شرکت به صورت مساوی به نام زیبا حالت منفرد و بابک زنجانی بود. زیبا حالت منفرد از این شرکت به دلیل تشابه اسمی با شرکت جهانی سویفت، برای ارسال پیام‌های سویفتی جعلی به شرکت HK استفاده می‌کرد و طبق بررسی‌ها تمام اعتبارات سویفتی به HK و ایزو جعلی بوده است.

وکیل شرکت نفتی HK گفت: این شرکت با سرمایه اولیه ۱۰۰ تأسیس شد و پیام‌های سویفتی جعلی صادر می‌کرد.

صادقی قهاره بیان کرد: SCT بنکرز برای انتقال حواله‌های بانکی بین دیگر بانک‌ها توسط زیبا حالت منفرد تأسیس شد. نقش زیبا حالت منفرد در ارسال پیام‌های سویفتی جعلی پر رنگ است.

وکیل شرکت HK گفت: زیبا حالت منفرد شرکت ایزو را با سرمایه ۱۰۰ دلار ثبت کرد که در ابتدا سهام آن به نام خودش و همکارش بود و زمانی که به ایران سفر می‌کند سهام آن را به نام بابک زنجانی و حمید فلاح هروی انتقال می‌دهد.

صادقی قهاره بیان کرد: منفرد با کمک فردی به نام مانوج اقدام به اجاره کشتی و انبار محموله‌های نفتی کرده است.

مهدی شمس در اقاریر خود گفته است که زیبا حالت منفرد اجاره بهای غیر واقعی از بابک زنجانی بابت انبارداری محموله‌های نفتی گرفته است و به نفت آب اضافه کرده است، در صورتی که محموله‌های نفتی سالم تحویل داده شده اند و این نشان می‌دهد که که متهمان پرونده با هم اختلاف دارند.

صادقی قهاره بیان کرد: در جلسه گذشته آقای کوهپایه زاده وکیل بابک زنجانی در دادگاه حضور داشت که دلیل حضور وی در دادگاه معلوم نیست، زیرا حکم بابک زنجانی صادر و پرونده او بسته شده است.

وی افزود: وکیل بابک زنجانی در جلسه گذشته در خصوص فردی به نام بازرگان صحبت کرد که این فرد بازنشسته شده است.

صادقی قهاره ادامه داد: همچنین وکیل زنجانی به شکایتی از وزارت نفت به شعبه ۳ دادگاه کارکنان دولت به دلیل اختلاف در محموله میعانات گازی اشاره کرد که باید گفت به دلیل اینکه فروش میعانات گازی مشکل است، متهمان نتوانستند محموله میعانات گازی را بفروشند، به همین دلیل سالم به شرکت نفت تحویل دادند.

وی خطاب به قاضی گفت: اگر نقش زیبا حالت منفرد از دیگر متهمان پر رنگ‌تر نباشد، کم رنگ‌تر نیست، به همین دلیل از دادگاه درخواست دارم برای منفرد حکمی مانند بابک زنجانی و دیگر متهمان صادر کند.

انتها پیام/