وزیر امورخارجه کشورمان مذاکره با آمریکا را بعید دانست و بر عدم موافقیت ترامپ برای رسیدن به اهداف سیاسی خود در مورد ایران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلتنا به نقل از ای‌بی‌سی،«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی»  به سوالاتی در خصوص روابط ایران و آمریکا پاسخ داد.

ظریف در مورد تحریم‌های آمریکا گفت: اقدامات آمریکا علیه اقتصاد ایران در واقع تروریسم اقتصادی است و باعث آسیب بسیاری بر مردم ایران می‌شود. آمریکا کالاهایی را تحریم می‌کند که جزو کالاهای اساسی و ضروری است و نباید شامل تحریم‌ها شود مانند غذا و دارو این دقیقا یک تروریسم اقتصادی است.

وی تداوم فشار بر ایران را بی‌نتیجه خواند و در این باره گفت: ادامه روند فشار ممکن است در بازار معامله املاک موثر باشد یا شاید در مورد بسیاری از کشورها کارایی داشته باشد اما در مورد ایران نتیجه‌بخش نخواهد بود تنها چیزی که در مورد ایران جواب می‌دهد، احترام است.

ظریف بر بی‌نتیجه بودن تحریم‌ها تاکید کرد و در این باره گفت: هدف تحریم اگر این است که بر مردم عادی فشار آورده شود، این اتفاق رخ داده است اما اگر هدف این است که تغییر سیاسی حاصل شود خیر تحریم‌ها در این زمینه بی‌نتیجه‌اند.

وی در مورد احتمال مذاکره با آمریکا گفت: احتمال مذاکره با آمریکا زیاد نیست و در واقع بعید است. چون در واقع این مذاکرات ادامه روند فشار است.

ظریف در ادامه در مورد تهدیدهای دولت ایالات متحده علیه ایران گفت: من قبلا هم گفتم که تهدید علیه ایران بی نتیجه است. هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید. برای احترام گذاشتن تلاش کنید، این کار شاید موثر واقع شود.

وزیر امور خارجه کشورمان هم‌چنین در مورد افزایش تنش در خلیج فارس گفت: ما اینجا را به یک دلیل خلیج فارس می‌نامیم چون در همسایگی ما واقع است پس ما حق دفاع از خود را داریم.

وی افزود: حالا تصور کنید اگر ایران به سواحل کالیفرنیا یا فلوریدا می‌آمد. چه حسی به شما دست می‌داد؟ چگونه با آن برخورد می‌کردید؟ حالا آمریکا اقدام به ارسال ناوهای هسته‌ای به آب‌های ما و در نزدیکی ما کرده است. ما باید از خود دفاع کنیم.

ظریف  گفت: اگر آمریکا تصمیم بگیرد باعث درد و رنج زیادی برای مردم ایران با تداوم جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی علیه ایران باشد قطعا با عواقب زیادی روبه‌رو خواهد شد.

ظریف در ادامه خاطرنشان کرد: ما تفاوتی میان جنگ اقتصادی و جنگ نظامی نمی‌بینیم. آمریکا درگیر جنگی علیه ما است و جنگ برای کسانی که در آن درگیرند بسیار دردناک است. در جنگ هیچ کس برنده نیست فقط شکست یک طرف سنگین‌تر است.

وی در ادامه با تاکید بر حق دفاع ایران از خود گفت : زمانی که استفاده از زور جایز باشد تمامی گزینه‌ها برای ما هم روی میز خواهد بود. ما از خود دفاع می‌کنیم. دفاع از خود مجاز است. ترامپ اعلام کرد که وارد یک جنگ اقتصادی با ایران شده و ما وظیفه داریم از خود در برابر جنگ اقتصادی دفاع کنیم.

انتها پیام/