کارشناسان انرژی با تاکید بر اینکه تحریم‌های ایران و جنگ تجاری چین و آمریکا بر بازار نفت تاثیر گذاشته گفتند تولید کنندگان اوپک و شیل آمریکا باید انتقال نفت به این بازار اشباع شده را کاهش دهند.

به گزارش خبرگزاری دبنا وبه نقل از رویترز  هارولد هام، مدیرعامل شرکت کانتیننتال ریسورسز با تاکید بر اینکه تحریم‌های ایران و جنگ تجاری چین و آمریکا بر بازار نفت تاثیر گذاشته گفت تولید کنندگان اوپک و شیل آمریکا باید انتقال نفت به این بازار اشباع شده را کاهش دهند.

هام که  یکی از بزرگترین شرکت‌های شیل آمریکا را مدیریت می‌کند، از تولید کنندگان انرژی خواست هزینه و تولید را پایین بیاورند. وی گفت کاهش تولید اوپک راه را برای افزایش تولید شیل آمریکا باز کرده است.

هام در کنفرانس انرژی انرکام در دنور کلرادو گفت که انتظار دارد اوپک و متحدانش تولید نفت را بیش از این پایین بیاورند.

اوپک و متحدانش از جمله روسیه در سال جاری قرارداد کاهش تولید نفت را تا مارس ۲۰۲۰ تمدید کردند تا قیمت آن را بالا ببرند. ولی تولید کنندگان آمریکا همچنان نفت بیشتری وارد بازار جهانی می کنند که باعث پایین آمدن قیمت و کاهش سوددهی شده است.

تولید کنندگان شیل آمریکا تعداد چاه های فعال نفت را پایین آورده اند ولی به گفته هام، هنوز هم کافی نیست و باید تعداد آنها تا ۸۰۰ پایین بیاید. طبق اطلاعات شرکت جنرال الکتریک تعداد چاه های نفت و گاز آمریکا در خشکی تا هفته گذشته ۹۰۹ تا بود.

کاهش تعداد چاه های نفت در آمریکا پس از آن صورت گرفت  که سرمایه گذاران شرکت های نفت را مجبور کردند به جای حفاری بیشتر بر افزایش سود دهی تمرکز داشته باشند.

به نظر هام تولید مقدار زیاد نفت در حال حاضر خطرناک است. وی همچنین جنگ تجاری بین چین و آمریکا را عاملی مهم در آسیب رساندن به تجارت دانست  ولی اشاره کرد که دولت ترامپ کار درست را در سخت گیری درمورد چین انجام میدهد.

او در مورد توسعه گاز طبیعی بدبین است در حالی که شرکت ها برای ساخت پایانه های صادرات گاز طبیعی مایع با هم رقابت می کنند تا مقدار بالای گاز شیل را مدیریت کنند.

سهام شرکت کانتیننتال ۳ درصد افزایش یافت و در روز سه شنبه به ۳۰٫۸۶ دلار رسید.