رای قاطع شرکت کنندگان در نظرسنجی برنامه مناظره شبکه یک سیما باموضوع قیمت‌گذاری دستوری کالاها ازسوی ستاد تنظیم بازار که به گزینه دوم یعنی نارضایی مردم نسبت به قیمت گذاری دستوری اختصاص داشت به وضوح نشان می‌دهد که مردم از قیمت‌گذاری دستوری ناراضی هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دبنا، برنامه مناظره شبکه یک سیما جمعه شب با موضوع بررسی عملکرد و روش های ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت‌ها با حضور محمدرضا کلامی، مدیر کل دفتر برنامه ریزی، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت و معصومه آقاپور علیشاهی نماینده مجلس شورای اسلامی به عنوان موافقان قیمت گذاری دستوری و نیز سید مصطفی صفاری استاد دانشگاه و علی میرزاخانی اقتصاددان به عنوان مخالفان این سیاست برگزار شد.

این مناظره در حالی شب گذشته از شبکه یک سیما به صورت زنده پخش شد که طبق نظرسنجی انجام شده، مردم از قیمت گذاری دستوری کالاها جهت کنترل تورم رضایت نداشته و با اعلام رای خود با آن مخالفت کردند.

مردم در حالی عدم رضایت خود را از عملکرد ستاد تنظیم بازار و قیمت‌گذاری دستوری اعلام کردند که این ستاد طی سال گذشته و در زمان بروز نوسانات ارزی و بدون توجه به هشدار کارشناسان، اقدام به سرکوب قیمت‌ها کرد تا کالاها با قیمت پایین‌تر به دست مردم برسد که طبق پیش‌بینی کارشناسان این اقدام نه تنها به تثبیت قیمت کالاها کمک نکرد بلکه خود به عاملی برای جهش تقاضا و التهاب بیشتر بازار تبدیل شد.

همچنین کلیه آمارها در حوزه تنظیم بازار کالاها در سال گذشته به وضوح بیانگر آن است که قیمت گذاری دستوری کالاها باعث ایجاد رانت برای سودجویان، افزایش تقاضای کاذب در بازار، دو نرخی شدن کالاها در بازار، افزایش حضور دلالان و در نهایت نارضایتی مردم را در برداشت و در نهایت نیز کالاها با قیمتی به مراتب بالاتر از قیمت های تعیین شده توسط این ستاد به دست مصرف کننده نهایی یعنی مردم رسید.

در این میان نگاهی به نقطه نظرات مطرح شده در برنامه مناظره شب گذشته نشان می‌دهد که موافقان قیمت‌گذاری در شرایطی که بارها از عبارت جنگ اقتصادی استفاده کردند اما به هیچ عنوان قبول نمی‌کنند که سیاست‌گذاری اشتباه و قیمت‌گذاری تحمیلی برای تولیدکنندگان خود عامل اصلی هجوم تقاضای سفته بازانه و التهابات بوده است. در مقابل مخالفان قیمت گذاری نیز بر این موضوع تاکید داشتند که تا زمانیکه تفکر قیمت گذاری به بهانه حمایت از مصرف کننده در اقتصادمان وجود داشته باشد نمی توان براساس الگوهای موفق دنیا بر مشکلات غلبه کرد.

براساس این گزارش، مناظره شب گذشته و نظرسنجی آن در حالی برگزار شد که رای صادره از سوی مردم بار دیگر بر شکست سنگین مدافعان قیمت‌گذاری دستوری و اشتباه بودن روش‌های ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت‌ها تاکید داشت. بطوریکه در نظرسنجی این برنامه تلویزیونی، ۹۲٫۲۹ درصد بینندگان شرکت‌ کننده در این نظرسنجی مخالفت خود را با قیمت‌گذاری دستوری و عدم موفقیت برنامه های ستاد تنظیم بازار در مهار تورم اعلام کردند.