رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان با بیان اینکه ۷۰ شرکتی که چای با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد کرده‌اند احصا شده‌اند از مشخص‌شدن میزان دقیق موجودی چای وارداتی با ارز دولتی و تعیین شبکه توزیع خاص برای عرضه این چای در اوایل هفته جاری خبر داد.

عباس تابش در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دبنا، با اشاره به ورود سازمان حمایت به موضوع تعیین تکلیف چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ۷۰ شرکتی که چای با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد کرده‌اند احصا شده‌اند.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: روز دوشنبه هفته گذشته، جلسه‌ای با انجمن مربوطه و واردکنندگان چای داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس مقرر شده است که در روزهای ابتدایی هفته جاری، میزان موجودی چای وارداتی با ارز دولتی به صورت دقیق مشخص شود و در ادامه، شبکه توزیع خاصی برای عرضه این چای به بازار تعیین خواهد شد.

به گزارش تسنیم، اواخر اردیبهشت ماه امسال به‌دنبال نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدیرکل سیاست‌گذاری‌های ارزی بانک مرکزی، ارز ۴۲۰۰تومانی از واردات چای، کره و حبوبات حذف شد و از ۱۸ خرداد ماه، واردات چای تنها با دریافت اخذ مابه‌التفاوت ریالی امکان‌پذیر شد.

این درحالی است که بر اساس آمار منتشر شده توسط این خبرگزاری، از ابتدای امسال تا ۱۸ خرداد ماه و تغییر نرخ ارز تخصیصی به چای، بیش از ۲۰ هزار تن چای با ارز دولتی که معادل یک سوم کل چای وارداتی به کشور در سال گذشته است، وارد شده است.

اما با وجود واردات۲۰ هزار تن چای با ارز دولتی، قیمت چای در هفته‌های اخیر به شدت افزایش یافته و قائم مقام وزیر صنعت نیز، از بررسی اسناد و مدارک واردکنندگان چای با ارز دولتی توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان خبر داده بود.