مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت: آمریکا خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا در ماه سپتامبر و اکتبر است ولی هشدار داد که این درگیری تجاری احتمالاً سال ها طول می کشد .

به گزارش خبرگزاری دبنا به نقل از رویترز، لری کودلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت آمریکا خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا در ماه سپتامبر و اکتبر است ولی هشدار داد که این درگیری تجاری احتمالاً سال ها طول می کشد .
کودلو در مصاحبه با گزارشگران در خارج از کاخ سفید گفت:« گرچه آمریکا و چین ۱۸ ماه است در مورد تجارت و مالکیت فکری مذاکره می‌کنند، ولی این مذاکرات احتمالاً بیش از این طول می کشد» .
وی گفت:« فکر نمی‌کنم ۱۸ ماه برای معامله ای با این اندازه و این اهمیت جهانی چندان طولانی باشد ».
کودلو با مقایسه این درگیری تجاری با جنگ سرد بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی گفت : «خطرات بسیار بالاست. اما باید درست عمل کنیم اگر دهه ها هم طول بکشد، این کار را انجام می دهیم»
لیو هی، معاون نخست وزیر چین و رابرت لایتهایزر، نماینده تجاری آمریکا و استیون منوچین وزیر خزانه‌داری این کشور قرار است در اواسط سپتامبر اولین نشست حضوری تجاری بین چین و آمریکا را برگزار کنند .
کودلو مطمئن نیست که مذاکرات سپتامبر و اکتبر بتواند افزایش عوارض تعیین شده در اول اکتبر را به تعویق بیندازد .آمریکا قرار است از اول اکتبر عوارض ۲۵ درصدی بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای چینی را تا ۳۰ درصد افزایش دهد .
وی گفت مذاکرات سپتامبر و اکتبر تمام مسائل اصلی در این درگیری را در بر می گیرد .
« تمام گزینه ها روی میز است میتوانید مطمئن باشید . مسائل زیرساختی اساسی، دزدی مالکیت فکری، انتقال اجباری تکنولوژی، فضای مجازی، خرید محصولات کشاورزی، خرید محصولات صنعتی، خرید انرژی، از بین بردن موانع عوارض و غیر عوارض، در مورد تمام این ها گفتگو خواهد شد» .
ترامپ در توییتر خود گفت:« چین از نظر اقتصادی از این عوارض ضربه می‌خورد ولی دور جدید مذاکرات مثبت بوده اند».