عربستان سعودی یکی از فرزندان ملک سلمان را به جایگزینی خالد الفالح به عنوان وزیر نفت معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری دبنا به نقل از رویترز ،عربستان سعودی شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان یکی از فرزندان ملک سلمان را به جایگزینی خالد الفالح به عنوان وزیر نفت معرفی کرد .
این اولین بار است که یکی از اعضای خاندان آل سعود وزیر نفت بزرگترین صادر کننده نفت دنیا میشود .
شاهزاده عبدالعزیز یکی از قدیمی‌ترین اعضای هیئت عربستان در سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک است و سالها تجربه فعالیت در بخش نفت را دارد .
انتظار نمی رود عبدالعزیز به عنوان یک کهنه کار در سیاست گذاری اوپک بخواهد سیاست نفت عربستان را تغییر دهد. وی به مذاکرات در مورد قرارداد فعلی بین اوپک و کشورهای غیراوپک برای کاهش تولید نفت کمک کرد .
برخی مقامات صنعتی می گویند تجربه طولانی مدت این شاهزاده در امور نفت باعث شده بتواند به سمت وزارت نفت عربستان برسدچون تا حالا انتصاب یکی از اعضای خاندان سلطنتی به این مقام تقریباً غیرممکن بود .
این طور تصور می‌شد که خاندان حاکم آل سعود مقام وزیر نفت را آنقدر مهم می داند که اعطای آن به یک شاهزاده می‌تواند تعادل این خاندان را در قدرت به خطر اندازد و سیاست نفت را در گروی سیاست بازی های شاهزاده ها قرار دهد .
عربستان سعودی از ۱۹۶۰ تا حالا ۵ وزیر نفت داشته که هیچ کدام از خاندان سلطنتی نبوده اند .
ماه گذشته عربستان سعودی یک وزارت برای صنعت و منابع معدنی تشکیل داد و آن را از وزارت نفت جدا کرد . قبل از تصمیم به تفکیک وزارت نفت، خالد الفالح از طریق این وزارتخانه بزرگ بر بیش از نیمی از اقتصاد عربستان نظارت داشت .
هفته گذشته فالح از مقام ریاست شرکت نفت بزرگ آرامکو هم کنار گذاشته و یاسر الرمایان، رئیس صندوق ثروت ملی عربستان جایگزین وی شد .
عربستان سعودی در ۲۰۱۹ همواره کمتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز یعنی پایین تر از سهمیه اش از قرار داد کاهش تولید اوپک، نفت تولید کرده است .
فالح به بسته شدن این قرارداد بین اوپک و تولید کنندگان غیر اوپک به رهبری روسیه بسیار کمک کرد و اصلی ترین چهره اوپک و دیپلماسی نفتی عربستان طی سه سال گذشته بود .
انتهای پیام