نرخ نفتکش‌ها برای حمل نفت خام آمریکا به آسیا همچنان رو به افزایش است و هزینه کرایه یک نفتکش در روز پنج‌شنبه به رکورد ۱۲میلیون دلار رسید.

به گزارش خبرگزاری دبنا به نقل از رویترز، نرخ نفتکش‌ها برای حمل نفت خام آمریکا به آسیا همچنان رو به افزایش است و هزینه کرایه یک نفتکش در روز پنج‌شنبه به رکورد ۱۲ میلیون دلار رسید.

اس‌کی انرژی، پالایشگاه بزرگ کره جنوبی در اوایل همین هفته سوپرنفتکش ماکسیم را برای حمل نفت خام آمریکا به کره جنوبی در نوامبر با ۱۰ میلیون دلار کرایه کرد ولی این قیمت حالا تغییر کرده است.

اطلاعات کشتیرانی شرکت ریفینیتیو آیکان نشان می‌دهد این شرکت حالا به‌طور مشروط نفتکش پسیفیک ام را با قیمت جدید ۱۲٫۳۵ میلیون دلار رزرو کرده است.

 آمریکا هفته گذشته دو واحد از شرکت کاسکوی چین را به‌اتهام دخالت در حمل نفت خام ایران تحریم کرد. این اقدام آمریکا نرخ حمل‌ونقل نفتکش‌ها را بالا برد و باعث شد صادرکنندگان گالف کوست آمریکا کرایه کشتی‌های مربوط به کاسکو را متوقف کنند.

 نرخ حمل‌ونقل کشتی‌ها پس از حمله ماه گذشته به تأسیسات نفتی عربستان بالا رفته بود. این حملات موقتاً ۵ میلیون بشکه از تولید نفت عربستان را کم کرد که حدود نیمی از تولید این کشور را تشکیل می‌داد.

شرکت فیلیپس۶۶ هم نفتکش بسیار بزرگ سیفناس را برای حمله نفت خام آمریکا به چین کرایه کرده است. فیلیپس۶۶ همچنین نفتکش لندبریج گلوری را برای انتقال نفت خام آمریکا به کره جنوبی در اوایل نوامبر با قیمت ۱۰٫۴ میلیون دلار اجاره کرده است.

از زمان برداشته شدن ممنوعیت صادرات نفت آمریکا در اواخر ۲۰۱۵، صادرات نفت خام این کشور افزایش یافته است. به‌گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا صادرات نفت این کشور در نیمه اول ۲۰۱۹، ۲٫۹ میلیون بشکه در روز بود.

 مقصد اصلی نفت خام آمریکا در نیمه اول ۲۰۱۹، آسیا و اقیانوسیه با ۱٫۳ میلیون بشکه در روز بوده است.