مدیر بخش بازاریابی شرکت گاز سینوپک گفت رشد مصرف گاز چین در زمستان سال جاری میلادی نسبت به فصل سرد گذشته ۱۴.۶ درصد کمتر خواهد بود.

 به گزارش خبرگزاری دبنا به نقل از رویترز، انتظار می رود رشد تقاضای گاز طبیعی چین در زمستان سال جاری نسبت به سال قبل نصف شود. مقامات نفتی چین اعلام کردند به خاطر اقتصاد ضعیف تر و قیمت ارزانتر گازوئیل، روند استفاده بیشتر از گاز کند شده است.

 پیش بینی می شود تقاضای گاز در این زمستان ۱۴۵  تا ۱۵۰ میلیارد متر مکعب باشد که ۵ تا ۸ درصد بیشتر از سال گذشته است.

منگ یادونگ، مدیر بخش بازاریابی شرکت گاز سینوپک در یک سمینار صنعتی در پکن گفت رشد مصرف گاز در سال جاری نسبت به ۱۴٫۶ درصد فصل سرد گذشته کمتر خواهد بود.

پکن از ۲۰۱۷ برای مبارزه با آلودگی هوا و کاهش آلایندگی کربن، یک کمپین گازسوز کردن به راه انداخته تا  گاز را جایگزین زغال سنگ کند.

 این برنامه تغییر زغال سنگ به گاز در زمستان سال جاری ۸ تا ۹ میلیارد متر مکعب به تقاضای گاز طبیعی اضافه خواهد کرد. انتظار می رود استفاده از گاز به جای زغال سنگ، ۱۷ میلیارد متر مکعب به مصرف گاز در کل سال جاری اضافه کند که ۱۲ میلیارد مترمکعب آن مربوط به مصرف کنندگان صنعتی و پنج میلیارد متر مکعب در بخش مسکونی خواهد بود.

 پتروچاینا ، بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده گاز طبیعی چین انتظار دارد تقاضای گاز مشتریانش در زمستان پیش رو به ۹۴٫۵ میلیارد متر مکعب برسد که ۷ درصد بیشتر از زمستان گذشته است ولی سرعت رشد آن نسبت به ۸٫۸ درصد سال گذشته پایین تر آمده است.

 اطلاعات تجاری که در روز جمعه منتشر شد نشان می‌دهد واردات گاز طبیعی چین شامل عرضه از طریق خط لوله و گاز طبیعی مایع از طریق نفت کش ها، برای اولین بار طی سه سال گذشته کاهش یافته است.

 از آن جایی که اقتصاد دومین اقتصاد بزرگ جهان با کندترین سرعت طی ۳۰ سال گذشته رشد می کند، آژانس های دولتی چین در ماه های اخیر تاکید کرده اند که کنار گذاشتن زغال سنگ و استفاده از برق و گاز طبیعی بستگی به در دسترس بودن آن ها و مسائل اقتصادی دارد.

 پکن همچنین فناوری آلایندگی حداقل خود را با عنوان «زغال سنگ پاک»  بسیار توسعه داده است و تقریباً در ۸۰ درصد ژنراتورهای برق گرمایشی خود از آن استفاده می کند.