وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که طرح ملی مسکن متعلق به همه ایرانیان است، گفت: تاکنون ۲۰ هزار نفر در طرح مذکور ثبت‌ نام کرده‌اند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دبنا، محمد اسلامی با بیان این‌که از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی تاکنون ۱۴۰ هزار واحد کلنگ‌زنی شده است، افزود: تهرانسر نخستین منطقه در تهران است که این طرح در آن آغاز شده است.  قیمت تمام شده در شهرهایی غیر از تهران ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وزیر راه و شهرسازی هدف از این طرح را ایجاد تحرک در بازار مسکن اعلام و تصریح کرد:‌ در صددیم مشاغل مختلف از جمله فرهنگیان، نیروهای مسلح و بازنشستگان را در این طرح، صاحبخانه کنیم.

اسلامی بیان کرد: نکته مهم این است که این طرح جزو طرح هایی است که ما به عنوان یک سیاست پایدار در جهت ایجاد جریان پایدار تولید مسکن  آن را دنبال می کنیم.  قصد داریم با ایجاد سالیانه ۴۰۰ هزار واحد مسکن شهری در شهر ها کمکی به بازار مسکن کنیم.

به گفته وی، نکته مهم این است که در این دو سالانه تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر را در دستور کار داریم.  آنچه که در طرح ملی مسکن با ثبت نام آغاز کرده ایم، شناسایی متقاضیان واجدشرایط است. به نحوی که بتوانیم نیازمند واقعی را شناسایی و آمارهای واقعی از متقاضیان به دست بیاوریم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود:موضوع مهمی که در این فاز است، فاز شناسایی و تفکیک فهرست متقاضیان است که بر اساس آن بتوانیم برنامه ریزی اجرایی را شتاب دهیم. با الگوهای مختلف اراضی مورد نیاز را فراهم کردیم که متناسب با اقتضایات هر شهر آن را واگذار کنیم.

اسلامی تصریح کرد: اقتضاء بعضی شهرها این است که مسکن را به صورت ۹۹ساله به مردم واگذار کنیم  که بتواند فردی و گروهی نسبت به ساخت مسکن  احداث کنند یا نه آنها را به یک سازنده متصل کنیم که زمین در اختیار دارد و وظیفه دارد این واحدها را بسازد و مطابق ضوابطی که در قرار داد پیش بینی کرده ایم به  متقاضیان واجد شرایط  تحویل دهد.

وزیر راه درباره طرح تأمین مالی در حوزه مسکن گفت: تامین مالی آنها در سه بخش است. بخش اصلی که دارای  یارانه است ، بافت فرسوده است.دراین بخش ۵۰درصد تسهیلات و هزینه های مالی را دولت تقبل کرده است و پرداخت می کند.  در حال حاضر برای بافت های فرسوده شهرهای گوناگون ۲۰هزار نفر ثبت نام کرده اند،بافت فرسوده قانون مستقل  دارد، بر اساس همین قانون این ها را پشتیبابی خواهیم کرد.

اسلامی گفت:بنابر این بخش اول بافت فرسوده است. مردمی که در بافت فرسوده هستند و دارای زمین هستند می توانند از این استفاده کنند.  نوع دوم وام مسکن رایج است که در قانون داریم که رئیس جمهور و رئیس مجلس هم تأکید کرده اند که سهم ۲۰درصد از تسهیلات بانک ها را برای مسکن اختصاص داده اند که توسط ریاست بانک مرکزی هم به بانک های کشور ابلاغ شده است که همه بانک ها موظف هستند که تسهیلات در اختیار قرار دهند.  نوع سوم صندوق پس انداز یکم است. متقاضیان که صندوق پس انداز یکم هستند می توانند با استفاده از شرایط مشخص از مسکن های طرح ملی مسکن استفاده کنند.

وی اضافه کرد: بنابراین سه نوع تسهیلات مالی در دستور کار ما قرار گرفته است. این ۴۰۰ هزار واحد در سراسر استان ها است. هدف برنامه تمام شهرها است. پروژه ای را با حضور رئیس جمهور در راستای این طرح کلنگ زنی کردیم که در تهران  و حدود ۱۱۰ هزار واحد است. یکی از بزرگترین پروژه های تهران بود. تنها شهرهایی حذف می شود که متقاضی نداشته باشد. خانه اولی، متاهل بودن و داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا از شرایط لازم ثبت نام در طرح ملی مسکن است.

وزیر راه بیان کرد: بر اساس مفروضات آماری شهرها را انتخاب کرده ایم. این طرح پیش از این نام‌نویسی به شکل پایلوت در استان کرمان انجام شده بود.در کرمان این کار توسط بخش شهری بنیاد مسکن انجام شد یکی دوتا شهر به دلیل اینکه واجد شرایط بودند و کسی متقاضی نداشت از دستور کار خارج شدند.

وی با بیان اینکه هدف ما خانه  دار شدن مردمی است که جامعه هدف ما هستند گفت: آن دسته از افرادی که در این شرایط اقتصادی نمی توانند صاحب خانه شوند می توانند از این تسهیلات استفاده کنند. قصد داریم این طرح را سالیان سال تکرار کنیم. همه جوانان به ویژه خانه اولی ها بتوانند استفاده کنند.

وزیر راه درباره آدرس سایت طرح ملی مسکن گفت:  در سایت مسکن شهرسازی درباره آن اطلاع رسانی شده است. قرار است نام سایت زیر نویس تلویزیون شود. مسکن ملی در تهران در تهرانسر است. هر چقدر زمین دولتی یا دستگاه دیگری داشته باشد در برنامه قرار خواهیم داد.

وی درباره قیمت های واحدهای طرح ملی مسکن گفت:  پیش بینی این است که اینها در شهرهای دیگر و تهران معدل کشور منهای شهر تهران، بین ۲٫۵  تا ۳ و نیم میلیون تومان قیمت دارد. در تهران به دلیل این که شرایط متفاوت است و هزینه های آن متفاوت است هزینه ها نیز متفاوت است.

وزیر راه افزود:تمام تلاش ما این است که تحرکی در بازار مسکن ایجاد شود. زمین خام را شناسایی کرده ایم و زمینه ها را برای آماده سازی واحدها فراهم کردیم و از سوی دیگر زمین عمران شده ای را در اختیار سازنده قرار دادیم تا بتواند کار خود را شروع کند. از تمام ظرفیت ها استفاده کردیم، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان،بنیاد مسکن همکاری کرده ایم و به زودی با آموزش و پرورش به منظور مسکن فرهنگیان تفاهم نامه امضا خواهیم کرد. یا در اراضی خودشان یا در اراضی که ما در اختیارشان می گذاریم برای جامعه فرهنگی هم احداث مسکن صورت می گیرد.

وی یادآور شد: با وزارت رفاه برای بازنشستگان که با سازمان تأمین اجتماعی مذاکراتی صورت گرفته و آن هم تبدیل به یک تفاهم نامه خواهد شد. اساس بحث ما این است که هم برای جوامع مختلف و هم برای استفاده از ظرفیت های گوناگون این برنامه برنامه جامعی است و ما امیدوار هستیم که این جریان تولید بتواند یک تحرک قابل ملاحظه ای در بخش اشتغال و تولید در کشور ایجاد کند.

وزیر راه درباره شناسایی خانه های خالی از سکنه  و سامانه برای راستی آزمایی گفت: متأسفانه زمانی که قانون تصویب می شده مسئولیت احداث این سامانه جامع را قانون گذار به وزارت راه و شهرسازی داده است جنابعالی و مردم هم کم و بیش می دانند اطلاعات واحدهای مسکونی و پلاک ها در اختیار وزارت راه و شهرسازی نیست در اخیتار شهرداری هاست که پروانه ساختمان و یا در حقیقت پایان کار می دهند در این مدت تلاش وسیعی شده بود که در گذشته البته که این مسئولیت را از دوش ما بردارند و به متولیان اصلی بدهند ولی ما دیدیم که آن مسیر را ادامه بدهیم به جز اینکه وقت از دست بدهیم عایدی دیگری نخواهیم داشت.

وی گفت: به همین دلیل به طراحی یک سامانه ای نرم افزاری اقدام کردیم که امیدواریم تا قبل از پایان سال بتوانیم آن را عرضه کنیم. به نحوی که با دیتاماینینگ براساس اطلاعاتی که موجود هست در شهرداری ها به خصوص کلان شهرها که کلا سیستم هایشان در حقیقت الکترونیکی هست و قابل در اختیار قرار گرفتن است که بتوانیم از دیتابیس آنها استفاده کنیم سامانه ردیابی برای ثبت معاملات املاک و قبض آب و برق و گاز که میزان مصرفی انشعابات از این طریق بشود به خانه های خالی پی ببریم و این کار سازمان امور مالیاتی هست و انشاالله این سامانه را بدهیم سازمان امور مالیاتی بتواند از این سامانه با ایک اهتمام خاص استفاده کنند حتما شناسایی واحدهای مسکونی خالی که به دارایی راکد تبدیل شده و به اقتصاد ملی لطمه زده است می تواند آغاز شود و در جریان و مدار تولید و مولد سازی قرار بگیرد.

وی بیان کرد: نه سازمان امور مالیاتی در این تکلیف قانونی در قانون مالیات های مستقیم آمده است در آن قانون به آن اشاره شده و نوشته که وزارت راه و شهرسازی این کار را انجام بدهد میزان مالیات بستگی به همان نرم محاسبه دارد که در حقیقت دارایی هدف این نیست که در حقیقت پول گرفته شود هدف این است که بازار مسکن از سوداگری خارج شود و در اختیار بخش مسکن باشد که عمدتا نیاز مصرفی را تأمین کند.

اسلامی گفت: که در اروپا و امریکا انقدر میزان مالیات خانه های خالی از سکنه زیاد است طرف ترجیح می دهد فقط اجاره بدهد آقای مستأجر این را برای من نگهداری کند. اینکه شما می گویید هدف پول گرفتن نیست بله هدف پول گرفتن نیست طوری نشود که برجی ۳۰ هزار تومان بدهد و بگوید که من اصلا سه چهار سالش را یکجا پرداخت می کنم این کار ما در بخش خودمان دارای مخالفانی هست. منظورشان همین است با این کار کمک می کنید. سرمایه از بخش مسکن فرار کند و برود و من درپاسخ به این مخالفان عرض می کنم برای ما هدف مولد سازی سرمایه در بخش مسکن است این وقتی می گوییم آمار مرکز آمار ایران است .

وی ادامه داد:  پیش از دو میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد این فاجعه است و این هزینه سرمایه ملی ما هست و برای هر کسی می خواهد باشد سرمایه ملی است اینکه می گویند در تله بیفتد و بماند و به خاطر اینکه یک عده سرمایه خودشان را ارتقا یا حفظ کنند و مورد سوداگری و تلاطم ایجاد می کند در بازار مسکن و مردمی که نیازمند مسکن هتسند با مشکل مواجه می کند بایستی متوقف کنیم و جریان سرمایه را سوق بدهیم به سمت تولید تا بالاخره کشور ۴۰۰ یا ۵۰۰ خانه مسکونی احتیاج دارد و کاری کنیم سیستم سوداگری خداحافاظی کند از این بخش و ما بتوانیم روی همه سرمایه های مردم برای تولید مسکن و عرضه مسکن حساب باز کنیم.

انتهای پیام/