تغییر شیوۀ ساخت مسکن در طرح اقدام ملی از "مسکن مشارکتی" با انبوه سازان به شیوۀ فروش اقساطی زمین، می‌تواند وزارت راه را در تحقق اهداف خود در طرح اقدام ملی مسکن کمک کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دبنا به نقل از تسنیم، عملیات ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط وزارت راه و شهرسازی در حالی مرحله ثبت‌نام از مردم را پشت سر می‌گذارد که جزئیات ارائه شده توسط متولیان این طرح، بیانگر تجدیدنظر وزارت راه و شهرسازی در شیوۀ ساخت طرح اقدام ملی است.

جزئیات ارائه شده از طرح اقدام ملی در زمان معرفی این طرح، حاکی از بهره‌گیری وزارت راه و شهرسازی از شیوۀ مسکن مشارکتی و اعطای زمین به انبوه‌سازان در ساخت نیمی از واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی بود.

در همین ارتباط نیز حبیب‌الله طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، در بیان جزئیات شیوۀ ساخت برگزیده وزارت راه در ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی، گفته بود: در ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی، مهمترین عوامل تأثیرگذار در قیمت مسکن یعنی زمین رایگان و پروانه ساختمانی را در اختیار سازندگان قرار می‌دهیم. در حقیقت در این طرح از مدل مسکن مشارکتی استفاده خواهد شد که کاملاً قابل اجراست.

به گزارش دبنا، شیوۀ اتخاذی وزارت راه و شهرسازی در ابتدای طرح اقدام ملی، بر مبنای شراکت بین انبوه‌سازان و وزارت راه استوار بود. در این شیوۀ ساخت مسکن، وزارت راه و شهرسازی زمین را در اختیار انبوه‌سازان قرار می‌دهد، انبوه‌سازان نیز، هزینه و عملیات ساخت را پشتیبانی خواهند کرد. پس از اتمام عملیات ساخت و تکمیل واحدهای مسکونی، مالکیت واحدهای ساخته شده بین انبوه‌سازان و وزارت راه و شهرسازی تقسیم خواهد شد.

با توجه به اینکه اکثریت واحدهای مشارکتی در شهرهای جدید ساخته می‌شود و همچنین قیمت کم زمین در این شهرها، مالکیت بیش از ۷۰ درصد واحدهای ساخته شده در اختیار انبوه‌سازان قرار خواهد گرفت، بنابراین تجدیدنظر وزارت راه در شیوۀ ساخت طرح اقدام ملی و لغو شیوه مسکن مشارکتی مثبت ارزیابی می‌شود، هر چند شیوه جدید هنوز ابهاماتی دارد.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه نیز در اظهاراتی متفاوت با جزئیات قبلی ارائه شده از طرح اقدام ملی تأکید کرد: «در طرح اقدام ملی، سبد متنوعی را طراحی کردیم که پروژه‌های مشارکتی، بخش کوچکی از آن است».

این در حالی است که پیش‌تر، حبیب‌الله طاهرخانی از ساخت نیمی از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی به شیوۀ مسکن مشارکتی خبر داده بود.

محمود محمودزاده، در توضیح شیوۀ اتخاذی وزارت راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی، بیان کرد: «عمده بحث روی فروش اقساطی زمین است؛ یعنی ساختمان با قیمت تمام‌شده با سازنده توافق می‌شود. با توجه به طول دوره ساخت که ممکن است حدود دو سال زمان ببرد، بخشی از هزینه اجرا از طریق تسهیلات تأمین می‌شود و بخشی را هم خود شخص باید به‌عنوان آورده واریز کند. درخصوص قیمت زمین، حداقل دو سال تنفس می‌دهیم و بعد به‌صورت اقساطی از متقاضیان دریافت می‌کنیم که با یک رقم خیلی جزئی، مالک زمین می‌شوند».

تغییر رویکرد وزارت راه و شهرسازی در شرایطی انجام‌شده که بسیاری از نمایندگان کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، شیوۀ ساخت مسکن مشارکتی را شیوه‌ای پُر اشکال تلقی کرده بودند.

سید ناصر موسوی لارگانی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این‌ زمینه گفته بود: «استفاده از مسکن مشارکتی به سبب مالکیت انبوه‌سازان بر بخش اعظمی از واحدهای تکمیل شده، امکان سوداگری و سوءاستفاده را فراهم می‌آورد».

به گزارش دبنا، کارشناسان حوزه مسکن، نیز این تغییر رویکرد وزارت راه در شیوۀ ساخت را مثبت ارزیابی کرده‌اند، در همین رابطه، محمد عنایتی نجف‌آبادی، کارشناس مسکن، در بیان مزایای شیوۀ فروش اقساطی زمین به‌عنوان شیوۀ جدید ساخت مسکن در طرح اقدام ملی می‌گوید: «استفاده از شیوۀ فروش اقساطی زمین، به‌واسطه حذف اصلی‌ترین هزینه خرید واحد مسکونی، نسبت به شیوۀ مسکن مشارکتی، طیف وسیع‌تری از دهک‌های درآمدی را در بر خواهد گرفت».

وی با استقبال از تغییر شیوۀ ساخت در طرح اقدام ملی افزود: «در صورتی که وزارت راه و شهرسازی در استفاده از شیوۀ مسکن مشارکتی تجدیدنظر کرده باشد، به اهداف خود در طرح اقدام ملی نزدیک‌تر خواهد شد اما جزئیات استفاده از شیوۀ جدید همچنان ابهاماتی دارد».

انتهای پیام/