قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: به‌طور میانگین روزی ۳۰هزار بازرسی در بازار از سوی افزون بر چهارهزار بازرس در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری دبنا به نقل از تسنیم  به  حسین مدرس خیابانی گفت: به‌طور میانگین روزی ۳۰ هزار بازرسی در بازار از سوی افزون بر چهار هزار بازرس در حال انجام است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی افزود: متأسفانه با توجه به ساختار تورمی در اقتصاد کشور مردم با تورم و گرانی روبه‌رو هستند و در ضمن قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش یافته است.

وی همچنین اظهارداشت: تمامی تلاش ستاد تنظیم بازار و مجموعه وزارتخانه صمت این است که اصلاح قیمت بنزین بر این گرانی‌ها اضافه نکند.

مدرس خیابانی گفت: پس از افزایش قیمت بنزین تمرکز ستاد تنظیم بازار و اقدامات عملیاتی این وزارتخانه در سه حوزه هماهنگی، کنترل و اطلاع‌رسانی معطوف شده است.

وی اضافه کرد: ستاد تنظیم بازار طی این بازه زمانی هماهنگی‌های لازم را بین تمامی دستگاه‌های مرتبط با موضوع و همین‌طور شبکه‌های توزیع، اصناف، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، اتحادیه‌ها، مراکز عرضه و حتی تولید کنندگان انجام داده است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی ادامه داد: جدا از این بازار به‌شدت در حال رصد، پایش و کنترل است و بازرسان سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان، تعزیرات حکومتی، اصناف و اتحادیه‌ها با تمام توان در سطح بازار حضور دارند.

وی گفت: هم‌اکنون ‌به‌طور میانگین روزی ۳۰ هزار بازرسی در بازار از سوی افزون بر چهار هزار بازرس در حال انجام است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی متذکر شد: عده‌ای به‌دنبال این هستند که از شرایط به‌وجودآمده سوءاستفاده و کالاها را با قیمت‌های بالاتر در سطح بازار عرضه کنند.

وی اظهارداشت: بازار از سوی دستگاه‌های نظارتی و کنترلی به‌طور مستمر در حال رصد و کنترل است بنابراین با بروز هرگونه تخلف اعم از گرانفروشی، احتکار و نظایر این به‌شدت با متخلفان برخورد خواهد شد.

مدرس خیابانی گفت: این افراد از جنس اصناف نبوده بلکه در لباس کسبه و واحدهای صنفی می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

وی افزود: نرخ بنزین در برخی از کالاها تأثیر خیلی ناچیزی دارد بنابراین افزایش قیمت کالاها به هیچ وجه مورد قبول نیست.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی ابراز کرد: بخشی از شکایت‌ها و گزارش‌های مردمی ناشی از گرانی لوازم خانگی در بازار است.

وی گفت: خوشبختانه هماهنگی خوبی درراستای کنترل بازار لوازم خانگی با تمامی انجمن‌های مرتبط با تولید، عرضه و حتی تعمیرکاران در این حوزه صورت گرفته است.

مدرس خیابانی اضافه کرد: مطابق اعلام بنکداران تهرانی کالارسانی لوازم خانگی به تمامی شهرستان‌های سراسر کشور ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: میزان تولید انواع لوازم خانگی در هشت‌ماهه سال جاری بین ۱۱ تا ۱۳ درصد افزایش یافته بنابراین در بخش عرضه مشکل خاصی نباید وجود داشته باشد.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: قیمت لوازم خانگی از سوی تولید کنندگان داخلی پس از اصلاح قیمت بنزین افزایش پیدا نکرده است.

وی افزود: قبل از افزایش قیمت بنزین لوازم خانگی به‌واسطه کاهش قدرت خرید مردم و کسادی بازار با تخفیف‌های ویژه عرضه می‌شد.

مدرس خیابانی تصریح کرد: انواع لوازم خانگی بر اساس اعلام انجمن تولید کنندگان و عرضه کنندگان این حوزه هیچ گونه افزایش قیمتی نخواهند داشت.

وی در ادامه ضمن اشاره به صنعت فولاد کشور گفت: میزان تولید سالیانه فولاد در ایران ۲۸ میلیون تن است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی افزود: حداکثر نیاز کشور به فولاد ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن در سال است و به یک معنا ایران سالی ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن فولاد به دنیا صادر می‌کند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه کشور از منظر تأمین انواع محصولات فولادی اعم از ورق فولادی، میلگرد و تیرآهن نه‌تنها خودکفاست بلکه کارخانجات فولادی سالانه بخشی از محصولات خود را روی ریل صادرات قرار می‌دهند.

مدرس خیابانی گفت: نکته قابل توجه اینکه در بخش فولاد به هیچ وجه کمبودی وجود ندارد منتها اتفاقی که افتاد این بود که طی هفته پیش بخشی از عرضه تولید کنندگان بزرگ محصولات فولادی کشور متوقف شد البته این موضوع ربطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.

وی با اشاره به اینکه قیمت پایه فولاد در قالب مکانیزم بورس در حال کنترل است، افزود: اگر عرضه به‌اندازه کافی باشد هیچ گونه افزایش قیمتی در بحث فولاد نخواهیم داشت در ضمن کارخانجات از محل صادرات محصولات مازاد به‌اندازه کافی سود خواهند برد.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی اظهارداشت: پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت مردم با کاهش عرضه سیلندرهای گاز مایع مواجه شدند که با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با وزارت نفت این مشکل هم برطرف شده است.

وی در ادامه یادآورشد: مطابق تصمیم اخیر ستاد تنظیم بازار ۱۰۰ لیتر بنزین به سهمیه وانت‌بارها اضافه شد یعنی سهمیه وانت‌بارها از ۳۰۰ به ۴۰۰ لیتر افزایش یافت.

انتهای پیام/