رئیس‌جمهور گفت: بعضی به دولت می‌گویند قول‌هایی که اول دولت دادید چرا عین آن‌ها را انجام ندادید؟ خب ما در شرایط صلح، آن قول‌ها را دادیم بعد وارد جنگ شدیم.

به گزارش خبرگزاری دبنا به نقل از فارس خبرگزاری حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز پس از بازدید از نمایشگاه تازه‌ترین تولیدات و دستاوردها، فناوری های نو و پژوهش های جدید در حوزه پتروشیمی کشور به مناسبت گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی گفت: در این بازدید مشاهده شد در شرایط فشار و تهدید دشمن، مسیر و راهی را که صنعتگران ما انتخاب کرده بودند به خوبی توانستند ادامه دهند و این یک افتخار بزرگ برای تاریخ کشور است.

وی ادامه داد: در اینجا به صراحت عرض می‌کنم، دوران تحریم و فشار نسبت به ملت ایران به سر خواهد آمد، دلیلش این است که بدخواهان و دشمنان ما متوجه شده‌اند که با فشار حداکثری نمی توانند ما را وادار به تسلیم کنند و همه هدف این است که ما سر میز مذاکره برویم که هرچه آنها گفتند قبول کنیم این کار در ایران اسلامی ما نشدنی است و الحمدالله ملت ما در سال ۹۷ و ۹۸ که فشارهای حداکثری بر ما وارد شد، به‌خوبی ایستادگی و مقاومت کردند.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: البته این ایستادگی و مقاومت یک بخش مربوط به خود مردم می شود که تحمل و صبر آنها بالا برود و پیداست در شرایط عادی و جنگ شرایط متفاوت است.

وی با اشاره به انتقاد مردم از عدم عملکرد دولت به وعده‌های انتخاباتی خود گفت: بعضی ها به دولت دوازدهم می‌گویند قول‌هایی که اول دولت دادید چرا عین آن‌ها را انجام ندادید؟ خب ما در شرایط صلح، آن قول‌ها را دادیم بعد وارد جنگ شدیم؛ ما در حال حاضر وارد یک جنگ شدیم؛ جنگ را ما انتخاب نکردیم و ما شروع نکردیم و حتی بهانه هم به آنها نداریم آنها آغاز و شروع کردند به جنگی که قامت استوار این ملت را بشکنند.

روحانی گفت: این حرف حرف منطقی نیست که برخی ها که با دولت خرده فرمایش دارند بگویند در سال ۹۵ در فروردین ۹۶ اینها را گفتید و فروردین ۹۸ لحن فرق کرده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آن شرایط صلح بود الان شرایط جنگ است، بیان داشت: شرایط جنگ، شرایط خودش را دارد؛ در همه دنیا شرایط جنگ شرایط ویژه خودش را دارد. از سال ۹۷ جنگی را علیه ما آغاز کردند یک جنگ شدید همه جانبه اقتصادی که می‌خواستند جنگ سیاسی و حقوقی هم بشود و همه دنیا را وادار کنند روبروی ما و پشت سر آنها قرار بگیرد که ناموفق بودند.

وی ادامه داد: می‌خواستند سازمان ملل و نهادهای بین المللی ما را محکوم کنند در این کار هم موفق نبودند در جنگ اقتصادی هم آنچه هدف آنها بود حاصل نشده است و حاصل نخواهد شد.

روحانی تاکید کرد: ما در شرایطی نیستیم که ملت ما در زندگی روزمره خود و نیازمندی‌های ضروری خود دچار مشکل شود. آمار ما در فروردین، بهار و تابستان نشان داد که روند اشتغال ما علیرغم فشار و تحریم درست است وقتی اشتغال مسیر خود را طی می‌کند یعنی تولید در مسیر است، تولید اگر نباشد اشتغال هم نخواهد بود.

وی بیان داشت: وقتی ما توانستیم آن تورم شدیدی را که پایان پارسال شروع شده بود در حدی در بهار امسال مهار کنیم و نگذاریم با آن سرعت حرکت کند و این به معنای آن است که دشمن ناموفق بوده است حتی در رشد اقتصادی که پارسال رشد منفی داشتیم امسال شرایط‌مان متفاوت است و امیدمان این است که در سال‌های آینده، رشد منفی نباشد.

رئیس جمهور گفت: این به معنای آن است که دشمنان ما موفق نبودند، همه رهبران بزرگان دنیای خارج که با آنها ملاقات می‌کنیم، صراحتاً می‌گویند آمریکا اشتباه کرده و ناموفق بوده است. نزدیک‌ترین دوستان آمریکا به ما می‌گویند و در جلسات خصوصی هم به آنها (آمریکایی‌ها) می‌گویند که محاسبات آنها درست نبوده است؛ یک محاسبه‌ای کرده بودند که پنج ماه یا شش ماه به مردم فشار می‌آورند و مردم به خیابان می‌آیند و علیه نظامشان شورش می کنند و ما (آمریکایی‌ها) را دعوت به حضور در ایران می کنند و برای آن‌ها فرش قرمز پهن می‌کنند. این حداکثر نادانی و بد محاسبه کردن است.

وی بیان داشت: مردم ما به خوبی می‌فهمند که چه کسی به آنها فشار آورده است؛ بله اگر ما آغازگر این جنگ بودیم ممکن بود مورد سوال و ایراد قرار بگیریم اما ما تعهدات خودمان را به خوبی انجام دادیم.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در مسیر موفقیت اولین عاملی که ما را موفق کرده حضور شجاعانه با آگاهی و هوشیاری مردم در صحنه بود. مردم راه خودشان را تشخیص دادند؛ دوست را از دشمن به خوبی تشخیص دادند. این همه وسایل و ابزار و امکاناتی که از لحاظ تبلیغی در اختیار آنها (دشمن) است، ملت ما را نتوانست منحرف کند.

وی در مورد دیگر گام‌های موفقیت کشور در مقابل تحریم بیان داشت: گام دوم، سرداران جبهه اقتصاد هستند، آنهایی که در مرز آمدند و این بار را بر دوش گرفتند، یعنی آنها (دشمن) فکر کردند اگر درآمد نفت خام ما را کاهش دهند درآمد ارزی ما دچار اختلال می‌شود؛ آنها بر روی نفت خام فشار وارد کرده و از این رو تمام کارآفرینان و صنعتگران ما به خصوص در پتروشیمی به خط مقدم آمدند و در درآمدهای صادراتی غیرنفتی، پتروشیمی پیشرو است؛ رئیس بانک مرکزی گفت که ۲۰ درصد از نیازهای کشور در حوزه ارزی از صنعت پتروشیمی تامین می‌شود.

وی بیان داشت: وقتی صنعتی در خط مقدم است، وظیفه همه ما از جمله مجلس حمایت است، همه باید از آنهایی که به صحنه آمدند حمایت کنیم؛ کلمه «جهش» لایق صنعت پتروشیمی است. جهش یعنی این صنعت راه نمی رود، بلکه دارد شتابان حرکت می کند. وقتی ما از جهش دوم و سوم صحبت می‌کنیم یعنی در جهش دوم آمار و ارقامی که امروز ارائه شد، ما تا پایان جهش دوم محصولات پتروشیمی مان ۱۰۰ میلیون می‌شود یعنی تقریباً دو برابر می‌شود. از آغاز دولت یازدهم که کار را شروع کردیم بیش از ۵۰ میلیون بود در پایان این جهش دوم در سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون می‌رسد.

روحانی خاطرنشان کرد: کار دیگر، آماده‌سازی برای جهش سوم است. وقتی علاوه بر اداره صنعت، آن را توسعه دهیم قدم دوم است علاوه بر توسعه با جهش، حرکت می کنیم قدم سوم و قدم چهارم این است که شرایط را برای جهش بعدی هم آماده کنیم یعنی ریل های لازم را برای جهش سوم بگذاریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: آمار نشان می‌دهد این حرکت شروع شده و تکمیل آن برای سالهای بعد از ۱۴۰۰ است تا تولید ما از ۱۰۰ میلیون تن به ۱۳۳ میلیون تن برسد که یک حرکت بسیار بزرگی از لحاظ درآمدی است. ما در جهش دوم که طی آن الان درآمدمان حدود ۱۷ میلیارد دلار است است، در سال ۱۴۰۰ به درآمد ۲۵ میلیارد دلار در سال می‌رسیم و در گام بعدی و بعد از سال ۱۴۰۰ گام سوم ما به ثمر می‌نشیند آن وقت ارزش محصولات ما به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

ادامه دارد …