رئیس مجلس شورای اسلامی ترور سپهبد سلیمانی را جنایتی هم‌ردیف کودتای ۲۸ مردادماه عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری دبنا، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت شهادت حاج قاسم سلیمانی اظهار کرد: حادثه تکان‌دهنده جمعه اخیر یک‌باره شرایط منطقه و جهان را تغییر داد. شهادت سردار بزرگ مقاومت، مجاهد نستوه، حاج قاسم سلیمانی و همراهانش ملت ایران را به سوگ نشاند. این شهید بزرگوار ۴۰ سال در راه انقلاب و امنیت ملت ایران یکسره در مجاهدت بود. او از ابتدای جوانی در دفاع مقدس حضور فعال داشت و از فرماندهان شجاعی بود که در اکثر عملیات‌های مهم کشور نقش پیشرو داشت و پس از آن در فرماندهی سپاه قدس در دفاع از امنیت منطقه بدیلی نداشت.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همگان رشادت‌های این سرباز ولایت را در سرکوب تروریست‌های داعش مشاهده کردند شهید حاج قاسم سلیمانی چه در عراق و چه در سوریه بنا به درخواست دولت‌های این کشورها به کمک مردم این کشورها شتافت و با طراحی دقیق شر تروریست‌های منطقه را از سر مردم زدود.

وی با بیان این‌که «سلیمانی مرد بزرگی در تاریخ ایران و منطقه است»، اظهار کرد: شهادت او به ملت‌های منطقه، شوک عجیبی وارد کرد در مبارزات ملت عراق با داعش یار او، مجاهد گرانقدر شهید حاج ابومهدی حضوری فعال داشت قدردانی ملت عراق در تشییع باشکوه این مجاهد نشان‌دهنده نقش آنان در امنیت منطقه است.

لاریجانی خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفت: شما جنایتی بزرگ مرتکب شدید، نام شما را در تاریخ جهان هم‌ردیف جنایت ۲۸ کوتای مردادماه و جنایت دیگر آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران، ثبت می‌کنند مسئولان آمریکایی با دستپاچگی اعلام کردند که ما اقدام پیش‌دستانه انجام دادیم برای آنکه از پوشش قانون جنگل بهره بجویند.

رییس مجلس شورای اسلامی در انتقاد از این اظهار آمریکایی‌ها که اقدامی پیش‌دستانه کرده است، اظهار کرد: این قانون من درآوردی چیزی جز قانون جنگل‌ نیست، آنها خلاف واقع گفته‌اند چه اقدامی پیش‌رو بود، که شما دست به اقدام پیش‌دستانه زدید؟ مسئولان آمریکایی گفته اند که سردار سلیمانی می‌خواست در سوریه، لبنان و عراق علیه نیروهای آمریکایی اقداماتی انجام دهد. این ادعا یک دروغ بیش نیست. مردم آمریکا و مجلس نمایندگان این کشور بدانند که ادعای رییس جمهور آنها دروغگویی برای پوشش دادن به یک جنایت جنگی و تروریستی است. اگر اسنادی در این خصوص دارند نشان دهند.

لاریجانی در ادامه سخنان خود اقدام آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد را خلاف قواعد بین‌المللی دانست و اظهار کرد: اقدام وحشیانه رییس جمهور آمریکا، یک اقدام تروریستی جنگی محسوب می‌شود که در دل آن نهایت بی‌حرمتی به ملت عراق نهفته است. آنها بدون هیچ مجوزی، شبانه و دزدانه این اقدام را انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: آقای ترامپ با وحشت‌زدگی اعلام کرد که ملت ایران و عراق جشن و سرور راه انداخته‌اند همین سخن آنها نشان می‌دهد که چقدر از واقعیت‌های منطقه دور هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به دونالد ترامپ گفت: وزیر خارجه بی‌ادب شما با اطلاعات غلطی که به شما داده است شما را در این باتلاق بی‌سرانجام انداخته است. لااقل واکنش ملت ایران و عراق را در مقابل عمل جنایتکارانه خود  ببینید و بفهمید که چقدر بی‌راهه رفته‌اید ملت ایران شما را نمی‌بخشد و سزای این گستاخی سفاکانه را خواهید چشید. شما با این کار امنیت منطقه را به مخاطره انداختید. ملت ایران در راه انقلاب اسلامی شهدای گرانقدری تقدیم کرد و اتفاقا در همه این جنایت‌ها آمریکا به نحو مستقیم یا غیرمستقیم دست داشت.

لاریجانی با استناد به تاریخ ۸ سال دفاع مقدس اظهار کرد: آمریکا در جنگ ۸ ساله دفاع مقدس صدام را تحریک به جنگ کرد و او را مورد حمایت قرار داد. در حمایت از تروریست‌های ضد انقلاب نیز بزرگان کشور ما را ترور کرد و ‌آخرین اقدام تروریستی نیز شهادت حاج قاسم سلیمانی و یارانش بود.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که نتایج این اقدام تروریستی برای آمریکا دردآور خواهد بود، گفت: ملت ایران را تهدید نکنید شما دولتی هستید که با ذلت تمام مقابل طالبان که آنها را روزی تروریست می‌دانستید درخواست امان می‌کنید. کلاهتان را بردارید و بروید. شما امروز در برابر ایران در باتلاقی گرفتار شده‌اید که چندین برابر قاره اروپاست. شما به خاطر نادانی خود جان آمریکایی‌ها در این منطقه را به خطر انداختید.

وی ضمن عرض تسلیت و تبریک شهادت ابومهدی مهندس و حاج قاسم سلیمانی و شهید پورجعفری، مظفری‌نیا، طارمی و زمانیان اظهار کرد: هوشیاری ملی ایرانیان آنقدر چشمگیر بود و هست که همه ملت در عزای این عزیزان به صحنه آمده و با یک همبستگی ملی در مقابل ستم آمریکایی‌ها ایستادند و یک صدا از مسئولان پاسخ درخور و کوبنده را می‌طلبند.

لاریجانی خطاب به مردم ایران گفت: همه مسئولان کشور خادم شما هستند و دستور و خواست شما را روی چشم می‌نهند همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، در مقابل کسانی که به عزت ملی کشور جسارت کنند پاسخی کوبنده می‌دهیم مجلس شورای اسلامی به مردم ایران عرض تسلیت دارد و در مقابل مجاهدت خالصانه شهید سرافراز، حاج قاسم سلیمانی و یارانش سرتعظیم فرود می‌آورد و با قاطعیت پیگیر مجازات جانیان این اقدام وحشیانه خواهد بود.

پس از نطق علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان شعار «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و «حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست» سردادند و علی لاریجانی در پایان تاکید کرد: «آقای ترامپ! این صدای ملت ایران است بشنوید.»

انتهای پیام