رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به این که هنوز تعداد زیادی از صنوف برای رعایت توصیه های بهداشتی تعطیل هستند، بر ضرورت گشایش کسب و کارها با رعایت پروتکل‌ها تاکید کرد.

به گزارش دبنا به نقل ایسنا، سعید ممبینی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس و در جریان بررسی مسائل اقتصادی کشور با اشاره به وضعیت بازار در سال گذشته گفت: در سال ۹۸ بازار با جمعیت ۳ میلیون نفر بیشترین نقش را در ارائه خدمات در آخرین سطح زنجیره کالا داشت و تجربه آزار دهنده ای را پشت سر گذاشت. در ابتدای سال ۹۸ سیل، بعد از آن تحریم و بعد از آن افزایش قیمت بنزین رکود تورمی را در بازار حاکم کرد و در انتهای سال هم با شیوع کرونا مواجه شدیم.

وی افزود: اصناف در این دوران توانستند به عبور از این شرایط کمک کنند. اتاق اصناف هم از ابتدای شیوع کرونا با دو رویکرد بهداشتی و اقتصادی استراتژی خود را تدوین و اجرا کرد.

وی ادامه داد: از ابتدای شیوع کرونا، همه فعالیت هایی که مستلزم حضور جمعیت بود مثل نمایشگاه‌ها، بازارها و تجمعات تجاری متوقف شد و عملا با شروع فاصله گذاری اجتماعی اتاق اصناف رویکرد تدوین پروتکل‌های مورد نیاز برای فعالیت های تجاری را در پیش گرفت و اصناف نیز همراهی لازم را با مجموعه وزارت بهداشت داشتند.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان این که اصناف یکی از محورهای کمک به رعایت پروتکل بهداشتی بودند، اضافه کرد: از بعد اقتصادی پیشنهاداتی به دولت با رویکرد حفظ اشتغال ارائه شد بخصوص این که ۲۵ درصد اشتغال در حوزه اصناف است. عمده پیشنهادات هم در راستای حمایت از کارفرما برای حفظ اشتغال و جلوگیری از ترک کار نیروها بود.

ممبینی با بیان این که تا این لحظه هنوز تعداد زیادی از صنوف در پی توصیه های بهداشتی تعطیل است، ادامه داد: امیدواریم این رویکرد را به سمتی ببریم که شاهد گشایش کسب و کار در این واحدها با رعایت پروتکل ها باشیم.

وی با قدردانی از حمایت سازمان امور مالیاتی در زمینه استمهال بدهی های مالیاتی یا تاخیر در تسلیم اظهارنامه تاکید کرد: امیدواریم بیش از پیش شاهد همکاری و همراهی بخشهای مختلف باشیم و تجدیدنظر در بخش قوانین مالیاتی با کمک مجلس خصوصا با تکمیل طرح اصلاح قانون نظام صنفی را شاهد باشیم.