امیر محمد سبحانی نیا سردبیر پایگاه خبری کار و نشان "دبنا" در یادداشتی به موضوع واکسیناسیون اصناف پرداخت و نوشت:

امروز در هر مواجهه با پیک های ویروس کرونا شاهد تعطیلی و قرنطینه عمومی بخصوص اصناف هستیم، از طرفی رعایت پروتکل های بهداشتی برای جامعه یک مسئله ضروری است لکن از طرف دیگر مسئله معیشت و گردش اقتصادی جامعه نیز موضوع با اهمیتی است که اگر به آن توجه نشود شاهد کاهش رعایت مقررات بهداشتی خواهیم بود. در برخی از کشور ها که از شرایط اقتصادی مناسب تری برخوردار هستند دولت ها بسته های حمایتی را برای خانوار و صنوف مختلف در نظر گرفته اند که مردم و فعالین اقتصادی در مدت زمان رعایت قرنطینه متحمل فشار مضاعفی نشوند اما در کشور ما که از چند جبهه درگیر نبرد اقتصادی بین المللی است متاسفانه چنین امکانی وجود ندارد.

پس در این شرایط دولت باید تدبیری اتخاذ کند تا با اولویت دادن به واکسیناسیون اصناف در معرض خطر چرخه شیوع ویروس کرونا را بشکند و  با این روش میتوان به جای قرنطینه کردن و تعطیل کردن اصناف صرفا با چند بخشنامه محدود کننده از پیش روی آمار تلفات کرونایی جلوگیری کرد. در طول این مدت ما شاهد بودیم که اصناف ما همیشه دستور العمل های بهداشتی را رعایت می کردند و قطعا در صورت واکسیناسیون اصناف شاهد برگشتن رونق به بازار نیز خواهیم بود.

از اواخر سال ۹۸ که ویروس کرونا جامعه را تحت تاثیر خود قرار داد بازار ما وارد فاز نزولی شد و تا همین الان هم کسبه و تجار نتوانستند کسب و کار خودشان را تراز کنند و شاهد برشکستگی بیش از یک سوم کسبه صنفی بودیم و جامعه صنفی ما امروز واقعا تحمل تعطیلی را ندارد ، از این رو واکسیناسیون صنوف دارای تعامل مستقیم با مردم مثل صنوف تغذیه و خوراکی و صنوف آرایشی و بهداشتی میتواند چاره این مشکل باشد.