مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: به دلیل وقوع توفان در فراساحل مکران و دریای عمان، همه کشتی‌هایی که از بنادر ایران قصد سفر به هند و پاکستان را دارند، روزهای 9 و 10 مهر باید مدام به هشدارهای هواشناسی توجه کنند.

خبرنگار اقتصادی دبنا به نقل از فارس:صادق ضیائیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در‌باره وقوع توفان در سواحل مکران و دریای عمان اظهار داشت: یک توفان و چرخند از اقیانوس هند به سمت دریای عمان در حال حرکت است و از روز جمعه ۹ مهر تا شنبه ۱۰ مهر، موجب وزش باد شدید، بارش و تولید موج دریا با ارتفاع ۵ متر در مناطق فراساحل مکران و دریای عمان خواهد شد.

‌وی تأکید کرد: به دلیل وقوع این پدیده جوی، همه کشتی‌هایی که از بنادر ایران قصد سفر به هند و پاکستان را دارند، روزهای جمعه ۹ مهر و شنبه ۱۰ مهر با مشکلات از نظر هواشناسی مواجه می‌شوند و حتما باید مدام به هشدارهای هواشناسی توجه کنند چون وزش باد شدید و تشکیل موج با ارتفاع حدود ۵ متر خواهیم داشت.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار کرد: البته این پدیده جوی، کمتر مناطق ساحلی را در برمی‌گیرد و بیشتر فراساحلی است.

ضیائیان افزود:‌ چند روزی است که به صورت منظم و پی در پی این پدیده جوی را رصد می‌کنیم، اما کشتی‌های باری و صیادی هم باید به دقت به هشدارهای سازمان هواشناسی توجه کنند.

وی گفت:‌ البته روز گذشته پیش‌بینی ما درباره این پدیده جوی، تشکیل موج با ارتفاع ۶ تا ۷ متر بود اما امروز به این رسیدیم که موج‌هایی با ارتفاع تا ۵ متر تشکیل می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی تأکید کرد: دریانوردان و کشتی‌ها باید دائم اطلاعات هواشناسی را دنبال کنند و سازمان هواشناسی هم با به‌روز شدن این مدل‌ها، اطلاعات دقیق‌تری در اختیار دریانوردان قرار می‌‌دهد‌

ضیائیان اظهار کرد: هر گونه تغییرات احتمالی و هشدارهای جدید در این باره حتما اطلاع رسانی می‌شود اما آنچه تاکنون از این پدیده به دست آورده‌ایم تشکیل توفان در فراساحل است که توصیه می‌شود اگر کشتی‌های ایرانی روزهای جمعه و شنبه از آن مسیر عبور می‌کند حتما به هشدارها توجه کنند.

وی اظهار کر‌د‌: این شرایط جوی طبق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی تا پایان وقت روز شنبه ۱۰ مهر در مناطق مذکور ادامه خواهد داشت.