عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به عوامل رشد صادرات ایران به عراق در شهریور امسال، گفت: پیش‌بینی می‌شود صادرات کشورمان به عراق در نیمه دوم سال افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری کار و نشان “دبنا”به نقل از فارس،سید حمید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت صادرات ایران در ۶ ماهه ابتدای امسال، گفت: از ابتدای امسال تاکنون به طور متوسط هر ماه ارزش صادرات ایران به عراق حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار بوده است که روند نسبتا خوبی برخوردار بوده است.

عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق افزود: اگرچه بخشی از رشد صادرات ایران به عراق در ۶ ماه ابتدای امسال به علت افزودن ارزش صادرات گاز سال گذشته ایران به عراق در آمار صادراتی خرداد ماه امسال است، اما به طور کلی روند صادرات کشورمان به عراق خوب است.

حسینی علت رشد صادرات در شهریور نسبت به مرداد امسال را برگزاری مراسم اربعین عنوان کرد و گفت: در این ایام صادرات برخی اقلام خوراکی و همچنین برخی اقلام مصرفی از قبیل ظروف یکبار مصرف افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت ارز نیز در صادرات به عراق موثر بوده است، بیان داشت: معمولا هر سال در نیمه دوم سال صادرات ایران به عراق افزایش می‌یابد، لذا پیش‌بینی می‌شود، در سال جاری نیز صادرات در نیمه دوم سال به عراق افزایش یابد.

به گزارش فارس، در شهریور ماه ۱۴۰۰ یک میلیون و ۸۶۳ هزار تن کالا به ارزش ۶۷۷ میلیون دلار کالا به عراق صادر شد که با توجه به میزان صادرات در شهریور ماه سال گذشته  از  رشد ۳۰ درصدی در وزن و ۱۹ درصدی در ارزش برخوردار بوده است همچنین در شهریور امسال نسبت به مرداد صادرات کشورمان به عراق به لحاظ وزنی رشد ۷۲ درصدی و به لحاظ ارزشی رشد ۸۶ درصدی را داشته است.