معاون توسعه کالا و صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت با اشاره به رشد صادرات در ٦ ماهه ابتدایی سال، گفت: صادرات کشور طی این مدت ۶۱.۴ درصد و واردات نیز ٣٦ درصد رشد یافته است.

به گزارش خبرگزاری کارونشان “دبنا” به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  فرهاد نوری در نشست خبری امروز، در خصوص وضعیت صادرات کشور طی ٦ ماه ابتدایی سال جاری اظهار داشت: بر اساس آمار موجود و مورد تایید گمرک کشور، از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه ٢١ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صادرات و ٢٣ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار واردات انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این آمار صادرات کشور با رشد ۶۱٫۴ درصدی و واردات با رشد ٣٦ درصدی  روبه رو بوده است، گفت: ٨٥ درصد صادرات مربوط به کالاهای سرمایه و مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات بوده و در همین راستا تراز تجاری کشور نیز ٦١ درصد رشد داشته است.

معاون توسعه کالا و صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت، ادامه داد: ٨٥ درصد صادرات به کشورهای چین و هند بوده و در قاره افریقا به کشور غنا، در بین کشورهای اروپایی آلمان، در شرق دور تایلند و اندونزی، ترکیه از کشورهای همسایه و همچنین ازبکستان و ترکمنستان بوده است.

نوری در خصوص صادرات به کشورهای پیمان اوراسیا نیز گفت: صادرات به کشورهای عضو این پیمان نیز در این ٦ ماه با رشد ٤٦ درصدی مواجه شده و همچنین آمار نقطه به نقطه صادرات یعنی شهریور ماه نسبت به شهریور سال گذشته و شهریور سال جاری نسبت به ماه قبل (مردادماه) نیز افزایشی بوده است.

نوری در خصوص مراسم روز ملی صادرات  خاطر نشان کرد: این مراسم در ٢٩ مهرماه یا نهایتا هفته اول آلان ماه برگزار خواهد شد که ۵۰۰ بنگاه در ٦١ گروه کالایی و خدماتی شرکت می کنند.

وی گفت: کارگروه انتخاب صادرکنندگان برتر تشکیل و فعالیت خود را شروع کرده اند، و نکته مهم این است که در سال ۱۴۰۰ دیدگاه دولت برای انتخاب صادرکننده توجه به همت و تلاش برای  صادرات است و قرار نیست تنها به آمار صادرات تاکید شود. زیرا توجه به شرایط با در نظر گرفتن محدودیت ها، مورد تأکید است.