نمایندگان مجلس با بررسی اولویت‌دار طرح استفساریه تبصره (۱) ماده (۲۲) قانون نظام صنفی کشور مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۹ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با بررسی اولویت‌دار طرح استفساریه تبصره (۱) ماده (۲۲) قانون نظام صنفی کشور با ۸۰ رأی موافق، ۱۰۵ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در صحن مخالفت کردند.

صدیف بدری به عنوان نماینده تقاضاکنندگان گفت: بر اساس این استفساریه می‌خواهیم مشکل تعدادی از اتحادیه‌های صنفی و NGOهای بخش خصوصی را حل کنیم؛ در سال ۸۲ اصلاحیه‌ای به قانون نظام صنفی کشور افزوده شد که بر اساس تبصره (۱) ماده (۲۲) آن محدودیت‌هایی در مدت مسئولیت اعضای هیأت مدیره اعمال شد یعنی مدت مسئولیت اعضای اتحادیه‌ها از تاریخ انتخاب ۴ سال است و اعضای مذکور بیش از دو دوره متوالی یا ۴ دوره متناوب نمی‌توانند عضو هیأت مدیره‌ها شوند.

وی ادامه داد: در این استفساریه آمده آیا قانونی که در سال ۸۲ تصویب شده به ماقبل هم تسری می‌یابد یا عطف به ماسبق می‌شود یا نمی شود و پاسخ آن است که قانون عطف به ماسبق نمی‌شود و اعضای هیأت مدیره‌ای که در دوره‌های قبل از ۸۲ عضو هیأت مدیره شدند، آگاهی نداشتند که محدودیتی وجود خواهد داشت و نمی توان محدودیتی را به قبل از تصویب قانون تسری داد.

نماینده مردم اردبیل و نمین و نیر و سرعین در مجلس یادآور شد: برداشت‌های مختلفی در انتخابات هیأت مدیره‌های اصناف اتحادیه‌های مختلف صورت می‌گیرد و برخی اتحادیه‌ها در انتخابات این موضوع را به سال ۸۲ تسری می‌دهند بنابراین تعدادی از نمایندگان ورود و استفساریه‌ای را ارائه و کمیسیون اقتصادی مجلس هم این موضوع را تأیید کرد؛ انتخابات اتحادیه‌ها و اصناف معطل تعیین تکلیف این استفساریه است و انتظار می‌رود با آن موافقت شود.

وی ادامه داد: می‌طلبد برای مدیریت حقوق‌های نجومی و تعیین تکلیف قراردادهای متنوع لایحه خدمات کشوری تعیین تکلیف شود.

حسن نوروزی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۹ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح استفساریه تبصره (۱) ماده (۲۲) قانون نظام صنفی کشور گفت: کسانی که در گذشته عضو اتحادیه بودند و حتی رئیس اتحادیه شده اند، باید کنار بروند و افراد دیگر بیایند.

وی ادامه داد: به طور مثال کسانی که نانوایی های بسیاری دارند و باز هم می خواهند رئیس اتحادیه و رئیس صنف باشند، بس است دیگر، باید کنار رفته و افراد دیگر جای آنها بیایند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس یازدهم در ادامه تاکید کرد: قانون شفاف است و می گوید آنها که دو دوره در اتحادیه بوده اند، دیگر نباید باشند، این استفساریه درست نیست و واقعیت ندارد. مجلس باید مسائل مهم تر و جدی تر را دنبال کند.

نوروزی بیان کرد: همه حق دارند در اتحادیه عضو شوند، ولی قانون می گوید کسی که دو دوره بوده است، دیگر نباید بیاید، باید قانون را اعمال کرد و با استفساریه نباید آن را تغییر داد.

در ادامه علی نیکزاد نایب رئیس مجلس مطرح کرد: آقای نوروزی؛ مجلس محل گفت و شنود است،  50 نفر از همکاران این موضوع را امضا کرده و موافقت کرده اند و به آن رأی داده اند و نمی توانیم از آن بگذریم.

جبار کوچکی نژاد نیز در موافقت با طرح استفساریه تبصره (۱) ماده (۲۲) قانون نظام صنفی کشور مطرح کرد: هر پیشنهادی که نمایندگان مطرح می کنند در راستای تقویت اصل ۴۴ قانون اساسی است.

نماینده مردم رشت در مجلس تاکید کرد: در این موضوع نظام صنفی، افرادی که خوب کار کرده اند در نهایت می توانند رأی بیاورند، کسانی که رئیس اتحادیه و یا عضو اتحادیه می شوند، حتما شایسته هستند که رأی می آورند.

وی ادامه داد: افراد می توانند کاندیدا شوند، چون هر قانونی را تصویب می کنیم آن را به عقب باز نمی گردانیم. برای اینکه بخش خصوصی در بسیاری از امور به کمک دولت بیاید، باید شرایط را فراهم کنیم و اصل ۴۴ اجرایی شود. باید جلوی قانون را نگیریم و این قانون را به قبل از تصویب آن تسری نمی دهیم.

کوچکی نژاد تاکید کرد: در جهت حمایت از بازار و اصناف باید به آن رأی مثبت دهیم.

  • منبع خبر : خبرگزاری خانه ملت