سرپرست سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی خواستار اختصاص شعبه ویژه برای تعیین تکلیف پرونده‌های سنواتی کالا در انبارها شد.

به گزارش پایگاه خبری کار و نشان” دبنا “به نقل از روابط عمومی سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، ابراهیم مولایی جم عضو هیأت مدیره و سرپرست این سازمان با اشاره به قوانین و مقررات موجود برای تعیین تکلیف اموال تحت تملک اظهارداشت: قوانین موضوع تعیین تکلیف کالاهای متروکه و قاچاق، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی را همانند یک شخص حقیقی در مسیر تعیین تکلیف و فروش اموال دیده است در حالی که اگر اموال یاد شده از مبادی قانونی با احراز شرایط وارد کشور می‌شد اساساً به جهت عدم نظامات دولتی به نفع دولت ضبط نمی شد لذا لازمه سرعت بخشی به این روند در وهله اول اصلاح مقررات از جهت تعیین تکلیف اموال و اصلاح ساختار سازمان است که با نگاه کارشناسی وزیر امور اقتصادی ودارایی در حال پیگیری است.

وی افزود: اظهار کرد: تغییر فرآیند‌ در تعیین تکلیف اموال در این سازمان زمانی محقق خواهد شد که سازمان را به معنای واقعی کارگزار دولت بدانیم زیرا این سازمان آخرین زنجیره تعیین تکلیف اموالی است که به دلیل عدم رعایت نظامات قانونی در اختیار دولت قرار می گیرد. و در این راستا علاوه بر پیشتیبانی زیر ساختی ازسازمان توسط دولت، نیازمند حمایت ویژه قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده های سنواتی و حجیم با اختصاص شعب ویژه است.

سرپرست سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی تاکید کرد: تسریع در تکمیل و عملیاتی شدن سامانه‌های یکپارچه مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط دستگاه‌های دخیل در تعیین تکلیف اموال تملیکی از جمله دستگاه‌های کاشف، سازمان تعزیرات حکومتی، وزارت صمت و سایر دستگاه‌ها ضروری است.

سرپرست سازمان اموال تملیکی با اشاره به این موضوع که سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی آخرین زنجیره تعیین تکلیف اموال تحت تملک دولت است افزود: اجرای فرایندهای مشترک بین دستگاهی با اجرای سامانه‌های مربوطه توسط کاشفان، تعزیرات حکومتی و این سازمان امری ضروری است. یقیناً برقراری زنجیره ارتباطی و اطلاعاتی منظم و برخط برای کالاهای مکشوفه، آرای صادره و نحوه تعیین تکلیف اموال (از جمله فروش، انهدام و استرداد) موجب تسریع در تعیین تکلیف کالاها خواهد شد.

مولایی جم با تاکید بر مشکل جدی در ساختار نیروی انسانی به‌ویژه پس از واگذاری بخشی از وظایف گمرک به موجب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بدون انتقال پست های سازمانی و انبارهای قضایی مربوطه عنوان کرد: طی دو دهه گذشته سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی هیچ‌گونه جذب عمده نیروی انسانی نداشته و در این مدت بخش قابل توجهی از پرسنل باتجربه این سازمان بازنشسته شده‌اند یا سال‌های آخر خدمت خود را سپری می‌کنند که این امر تسریع در فرایندها و پیگیری‌ها را با مشکل مواجه خواهد کرد.

سرپرست سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی ریاست محترم جمهور تصریح کرد: سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با وجود تمام مشکلات و کاستی ها تمام تلاش خود را به کار گرفته وظایف محوله را به بهترین شکل انجام دهد و در همین راستا در هفته گذشته تیم های جهادی متشکل از نیروهای خبره از اقصی نقاط کشور به استان‌های هدف از جمله هرمزگان، بوشهر و خوزستان اعزام شده‌اند تا در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف پرونده های جاری و سنواتی مبادرت کنند که در این مسیر نیازمند همراهی و مساعدت تمامی نهادهای ذیربط و نیز مستلزم صدور رای قطعی و مجوزهای لازم از سوی مراجع ذیصلاح است.

وی اضافه کرد: پیرو بازدید روز گذشته رئیس قوه قضائیه از انبارهای مدیریت اموال تملیکی استان تهران ضمن برنامه‌ریزی، تیمی به سرپرستی قائم مقام سازمان در انبارهای استان تهران مستقر شده‌اند تا در سریع‌ترین زمان ممکن اشکالات موجود در نگهداری کالاها و تعیین تکلیف مرتفع شود که این مهم نیز نیازمند همراهی جدی مسئولین ذیربط قضایی و تعزیرات است که هماهنگی های لازم در این خصوص صورت پذیرفته است.