سخنگوی گمرک گفت: تجارت کشور در سه ماه پایانی سال 1400 با 41 میلیون و 522 هزار تن کالا به ارزش 29 میلیارد و 549 میلیون دلار، نسبت به زمستان سال 99 رشد 14 درصدی در وزن و 37 درصدی در ارزش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری کار و نشان دبنا به نقل از روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران، سید روح الله لطیفی درباره تجارت کشور در زمستان سال ۱۴۰۰ اظهار داشت‌: از مجموع تجارت ۱۶۴ میلیون تنی کشور به ارزش ۱۰۱٫۶ میلیارد دلار، ۴۱ میلیون و ۵۲۲هزار تن کالا به ارزش ۲۹میلیارد و ۵۴۹میلیون دلار مربوط به فصل چهارم سال ۱۴۰۰ بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۴درصد در وزن و ۳۷درصد در ارزش رشد داشته اما نسبت به فصل پاییز، چهار درصد در وزن کاهش و ۹درصد در ارزش افزایش را تجربه کرده است.

لطیفی افزود: سهم صادرات کشور در فصل زمستان، ۳۰میلیون و ۴۴۲هزار تن کالا به ارزش ۱۳میلیارد و ۴۷۸میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۰درصد در وزن و ۳۹درصد در ارزش رشد داشته و نسبت به پاییز ۱۴۰۰،پنج درصد در وزن کاهش و یک درصد در ارزش رشد داشته است.

سخنگوی گمرک در خصوص واردات در فصل زمستان گفت: در زمستان سالی که گذشت ۱۱میلیون و ۸۰هزار تن کالا به ارزش ۱۶میلیارد و ۷۱میلیون دلار از گمرکات اجرایی کشور ترخیص شد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۹، رشد ۲۹درصدی در وزن و ۳۵ درصدی در ارزش داشته و نسبت به فصل پاییز یک درصد در وزن و ۱۶درصد در ارزش با رشد همراه بوده است.

لطیفی‌ یادآور شد : مجموع صادرات یکساله کشور در سال ۱۴۰۰بیش از ۱۲۲میلیون و ۷۷۵هزار دلار و به ارزش ۴۸میلیارد و ۶۱۹میلیون دلار بود که رشد ۹درصدی در وزن و ۴۰درصدی در ارزش نسبت به سال ۹۹داشته و واردات در سال ۱۴۰۰نیز ۴۱میلیون و ۱۹۹هزار تن کالا به ارزش ۵۳میلیارد و ۱۳میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه، رشد ۲۲درصدی در وزن و ۳۶درصدی در ارزش داشته است.