ترکیه برای حمایت از پروژه شرکت ترکیش پترولیوم (TPAO) به ارزش ۱۴۵.۱ میلیارد لیر (۹.۹ میلیارد دلار) برای توسعه یک میدان گازی طبیعی در دریای سیاه، تخفیفهای مالیاتی عرضه خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری کار و نشان دبنا، به نقل از ایسنا، گاز طبیعی در میدان ساکاریا در سواحل استان شمالی زونگولداک، در سال ۲۰۲۰ کشف شد و حجم این ذخایر شناسایی شده ۵۴۰ میلیارد متر مکعب برآورد شده است.

ترکیه به واردات گاز به خصوص از روسیه کاملا وابسته است اما انتظار می‌رود میدان ساکاریا پس از این که به اوج تولید رسید، واردات گاز را حدود یک چهارم کاهش ‌دهد. این کشور قصد دارد تولید گاز از این میدان را در سال ۲۰۲۳ آغاز کند اما ابتدا باید یک شبکه خط لوله فراساحلی و تاسیسات پالایش بسازد.

بر اساس فرمان ریاست جمهوری که در نشریه رسمی دولت ترکیه منتشر شد، این پروژه که ۱۰۱۸ نفر را به کار خواهد گرفت، از مالیات گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده و چند مالیات دیگر معاف خواهد بود. انتظار می‌رود با توسعه این پروژه در ۱۰ سال آینده، تولید سالانه آن به ۱۴ میلیارد متر مکعب افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، آنکارا همچنان مصر است که به تنهایی این میدان گازی را توسعه خواهد داد و قصد دارد در سال ۲۰۲۳، گاز را در مقادیر اندک به شبکه داخلی منتقل کند و ظرف مدت چهار تا پنج سال، به اوج تولید پایدار برسد.

انتهای پیام