مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: به دنبال اجرای طرح های پیشرو در طی برنامه هفتم توسعه هستیم که در این زمینه ۷ طرح پیشرو به ارزش ۵۰ میلیارد دلار تعریف کرده ایم که مهمترین آن طرح فشار افزایی میدان گازی پارس جنوبی به ارزش ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار است. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری […]

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: به دنبال اجرای طرح های پیشرو در طی برنامه هفتم توسعه هستیم که در این زمینه ۷ طرح پیشرو به ارزش ۵۰ میلیارد دلار تعریف کرده ایم که مهمترین آن طرح فشار افزایی میدان گازی پارس جنوبی به ارزش ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشستی خبری در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران اظهار داشت: در شرکت ملی نفت ایران تا افق ۱۴۰۸ بالغ بر ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است که تمامی پروژه های آن تعریف شده و بخشی از آن در مراحل مختلف اجرا و یا مذاکره قرار دارد و بقیه این ظرفیت عظیم، فرصتی برای جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی در صنعت نفت کشور است.

وی افزود: به دنبال اجرای طرح های پیشرو در طی برنامه هفتم توسعه هستیم که در این زمینه ۷ طرح پیشرو به ارزش ۵۰ میلیارد دلار تعریف کرده ایم که مهمترین آن طرح فشار افزایی میدان گازی پارس جنوبی به ارزش تقریبی ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار است.

معاون وزیر نفت با اشاره به امضای قرارداد طراحی و مطالعات پایه فشارافزایی پارس جنوبی در نمایشگاه نفت در روز جاری، گفت: امروز این قرارداد با یک شرکت ایرانی به امضا می رسد و از سوی دیگر، توربوکمپرسورهای مورد نیاز فشار افزایی پارس جنوبی در دو سناریوی خشکی و دریایی توسط یک شرکت ایرانی در حال ساخت است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از طرح ها تولید از میادین کیش و پارس شمالی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار است که مصمم هستیم فاز اول میدان کیش را تا یک سال آینده به تولید برسانیم.

خجسته مهر، طرح دیگر را یک پروژه ۴ میلیارد دلاری برای تولید گاز از میادین نفت مناطق مرکزی اعلام کرد و گفت: برای زمستان سال جاری، ۱۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز از میادین مرکزی افزوده می شود.

وی افزود: طرح دیگر، توسعه یکپارچه میادین آزادگان جنوبی و شمالی به ارزش ۷ میلیارد دلار است که شرکت آن به نام شرکت دشت آزادگان اروند در منطقه آزاد اروند ثبت شده و آورده اولیه سهامداران در این شرکت ۱۸ هزار میلیارد تومان است و در آینده نزدیک قرارداد مربوطه با این شرکت امضا می شود؛ طرح توسعه یکپارچه آزادگان جنوبی و شمالی به منظور رسیده به تولید ۵۷۰ هزار بشکه نفت در روز است که باید برای این کاز، ۳۲۰ حلقه چاه حفاری شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه توسعه فاز دوم یادآوران در آینده نزدیک وارد فاز اجرایی می شود، گفت: طرح ۵ میلیارد دلاری جمع آوری گازهای همراه نفت از دیگر طرح های پیشرو است که امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۴ تمامی گازهای همراه نفت جمع آوری شوند.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۶۳۰ هزار بشکه به تولید نفت کشور افزوده شد که تمامی آن را برای صادرات اختصاص دادیم.

خجسته مهر از بهره برداری رسیدن فاز ۱۱ پارس جنوبی طی ۲ تا ۳ ماه آینده خبر داده و گفت: تاکنون ۴ حلقه چاه حفایر شده و ۲ حلقه دیگر نیز در این فاز تا آذرماه حفاری خواهد شد.

وی افزود: قرارداد لایه نفتی پارس جنوبی نیز در آینده ای نزدیک تنفیذ خواهد شد و برای نگهداشت تولید در میدان گازی پارس جنوبی باید ۷۰ حقله چاه جدید حفاری کنیم که تا یک ماه آینده مناقصه ۱۵ حلقه چاه برگزار می شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه تاکنون ۳۱۰۰ نفر ساعت مذاکره با شرکت های روسی داشته ایم و این مذاکرات همچنان ادامه دارد، گفت: شرکت های روسی در مجموع ۷ قرارداد به ارزش ۴ میلیارد دلار در ۷ میدان نفتی ایران حضور دارند و مذاکرات برای ۶ میدان نفتی و ۲ میدان گازی جدید هم با شرکت های روسی در حال انجام است.

وی ادامه داد: به دنبال آغاز سوآپ فرآورده های نفتی با روسیه هستیم که در این زمینه تفاهم های اولیه صورت گرفته و به دنبال آن هستیم که وارد فاز قراردادی و اجرایی شود.

انتهای پیام/